Podróże kształcą – poznawaj świat wokół siebie!

Podróże kształcą – hasło to każdy z nas słyszał choć raz. Ale czy aby na pewno wiemy, co się pod tym kryje? O jakie podróże chodzi i w jaki sposób kształcą? Odpowiadając najbardziej ogólnie – wszelkie podróże kształcą na wszelkie możliwe sposoby! Ale po kolei.

Poznaj świat wokół siebie – o podróżach nieco bliższych…

Komu z nas nie marzy się podróż dookoła świata? Odległe krainy, egzotyczne kultury, niesamowite, bajkowe krajobrazy, których (teoretycznie) na próżno szukać w naszym najbliższym otoczeniu. Ale czy aby na pewno? Jak mawiał znany i ceniony poeta, Stanisław Jachowicz:
Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.

I trudno jest się z nim nie zgodzić. Gdybyśmy mieli sobie tak szczerze odpowiedzieć, jak dobrze znamy nasz własny kraj? Ba! Jak dobrze znamy swoją najbliższą okolicę? Jak się okazuje, wiele osób nie zna wcale lub też zna słabo, a marzy o wyjeździe na drugi koniec świata. Owszem, tysiące kilometrów stąd na pewno można znaleźć fascynujące zakątki, ale równie ciekawe miejsca możemy odkryć tuż pod własnym nosem!

Zamiast zatem wsiadać w samolot, najpierw wsiądźmy na rower i odkryjmy, co ma do zaoferowania nasza okolica. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, na pewno znajdziemy jakieś interesujące miejsca godne uwagi – trasy rowerowe, jeziora, lasy, zabytki, galerie, muzea.
Zwiedzając te miejsca, możemy poznać zarówno przyrodę, kulturę, jak i historię danego regionu, możemy chłonąć je całymi sobą. Warto zgłębić wiedzę na temat tego, gdzie mieszkamy! Podróże zaś są o wiele lepszą formą owego zgłębiania niż siedzenie z nosem w książce czy w Internecie – choć te na pewno przydadzą się np. do zaplanowania podróży.

Poznaj i pokochaj to, co inne!

Tak naprawdę zrozumieć świat, zrozumieć człowieka możemy tylko poprzez bezpośredni kontakt. Im bliżej jesteśmy danego miejsca, danej kultury, tym lepiej je rozumiemy i czujemy. Podróżując tylko po Polsce, można odkryć tak wiele różnych tradycji, zwyczajów, tak różne kultury, że aż trudno to opisać. Mieszkańcy np. Pomorza czy Mazur z całą pewnością mogliby doświadczyć niemałego „szoku kulturowego” przebywając na Śląsku lub w Małopolsce i wchodząc w tę wyjątkową kulturę, z bliska poznając tradycję i historię.

Różna bowiem jest nie tylko geografia i historia tych regionów, ale też wspomniana już kilkakrotnie kultura, kuchnia, a nawet… język! Owszem, mówimy w języku polskim, ale wystarczy posłuchać np. gwary śląskiej czy kaszubskiej (gwara czy odrębny język – to wciąż kwestia budząca wiele kontrowersji), aby poczuć się niczym w zupełnie innym świecie…

Poznawanie świata – poznawanie siebie

Żyjąc wygodnie na „wąskim” terenie, z którego praktycznie nigdzie się nie ruszamy, codziennie pokonujemy te same, bardzo dobrze znane sobie trasy, czujemy się bezpiecznie i swobodnie. Kiedy jednak wyruszamy gdzieś dalej, nagle wszystko to, co znamy, co jest nam bliskie, znika. Podróże kształcą nie tylko pod względem intelektualnym, ale też kształtują charakter.

W czasie podróży niejednokrotnie musimy zmagać się z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami. Nasza odwaga, odpowiedzialność, nasz rozum – wystawiane są na próbę. Możemy zmierzyć się z własnymi lękami i słabościami, możemy poniekąd zajrzeć w głąb siebie i bardzo wiele się o sobie dowiedzieć.

Podróże służbowe też mogą kształcić!

Nie, nie – nie „o tym” mowa. Chociaż poznawanie współpracowników płci przeciwnej to także forma dokształcania. Podróże służbowe dają naprawdę bardzo wiele możliwości poznawania świata. Nie dość, że jedziemy (najczęściej) za darmo, bo mamy opłacony nocleg, wyżywienie + być może jakieś atrakcje na miejscu, możemy jeszcze dodatkowo coś zobaczyć. Szczególnie obecnie pracodawcy dbają o to, aby podróże służbowe organizowane były na wysokim poziomie, dlatego w chwilach wolnych od pracy, pracownicy mogą skorzystać np. ze zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem.

191

Tylko u nas!

 • Leksykon produktów

  Kasza gryczana – wartości odżywcze i zastosowanie w dietach odchudzających

  Poznaj dziś właściwości zdrowotne kaszy gryczanej!

  czytaj więcej
 • Fitness

  Dlaczego tak ważna jest technika wykonywania ćwiczeń – praktyczny poradnik na przykładzie przysiadu

  Liczy się jakość!

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Nie zatrzymasz czasu, ale możesz go spowolnić!

  Zobacz jak możesz spowolnić proces starzenia się.

  czytaj więcej

Dodaj komentarz