Podróże niekonwencjonalne – poznaj urban exploration

Pojęcie takie jak urban exploration jest Ci obce? Jeśli poszukujesz nowych wyzwań i silnych wrażeń, urbex może być czymś, co szczególnie przypadnie Ci do gustu. W Polsce UE, czyli właśnie urban exploration, jest jeszcze rozrywką nie zbyt mocno rozpowszechnioną – choć może bardziej wypadałoby określać urbex mianem sportu ekstremalnego? Wybierz się w podróż niekonwencjonalną i odkryj uroki eksploracji miejskiej!

Urban exploration – miejska eksploracja

Co dokładnie kryje się pod tym hasłem? Na pierwszy rzut oka może kojarzyć się z taką czynnością jak zwiedzanie miast. Nie do końca o to chodzi, choć rzeczywiście zagadnienie to związane jest z miejską przestrzenią, w której śmiałkowie eksplorują głównie niedostępne, opuszczone budynki. Brzmi niepoważnie? Nie daj się zwieść – często miejsca takie to zakątki z bogatą, tajemniczą, mroczną historią, stąd też są szalenie fascynujące. Mogą to być zarówno stare, niszczejące domy, pałace, dwory, budynki fabryk czy szpitali. Bardziej doświadczeni i łakomi wrażeń eksploratorzy zwiedzają też np. kanalizacje miejskie i rozmaite tunele.

Kto kocha urbex?

Bez wątpienia ludzie ciekawi świata, spragnieni wrażeń i emocji. Bardzo często eksploratorami są zapaleni fotografowie, którzy chcą zrobić pasjonujące, mrożące krew w żyłach zdjęcia. Są także historycy, którzy pragną zgłębić dzieje danego miejsca. Każdy z budynków ma bowiem swoją historię i może „opowiedzieć” więcej niż niejeden człowiek!

Podstawowe zasady urban exploration

Najważniejsza zasada UE brzmi „take only pictures, leave only footsteps”, czyli „zabierz tylko zdjęcia, pozostaw tylko odciski stóp”. O co chodzi? Otóż o to, że prawdziwy eksplorator nie jest wandalem czy złodziejem i nigdy nie zabiera żadnych pamiątek z miejsca zwiedzania. Jedyne, co możesz ze sobą zabrać to samodzielnie zrobione zdjęcia. Nie wolno Ci demolować danego budynku, np. wyważając drzwi czy wybijając szyby, aby się do niego dostać. Musisz znaleźć inny sposób, aby wejść lub pogodzić się z tym, że nie wejdziesz. Nie wolno Ci też zaśmiecać obiektu niedopałkami papierosów, butelkami i niczym innym – zostawiasz po sobie jedynie ślady stóp.

Kolejna istotna kwestia to prawo do pobytu na terenie danego obiektu. Istnieje sporo miejsc, które nie są strzeżone w żaden sposób i nie mają prywatnych właścicieli, zatem nikłe szanse na to, że ktoś będzie próbował Cię „przyłapać na gorącym uczynku”. Często jednak naprawdę fascynujące miejsca, choć są w ruinie, mają swoich właścicieli i są pilnowane przez strażników bądź kamery. Musisz zatem liczyć się z tym, że owo przyłapanie w najlepszym wypadku może skończyć się mandatem. Zamiast więc ryzykować, zanim wejdziesz, sprawdź stan prawny budynku. Możesz skontaktować się z właścicielem czy określonymi instytucjami i spróbować uzyskać pozwolenie na wejście w celu zwiedzenia i zrobienia zdjęć.

Tyle, jeśli chodzi o aspekt etyczny urban exploration. O czym jeszcze musisz pamiętać? Na pewno o tym, że rozważny poszukiwacz wrażeń nie wybiera się na eksplorację samodzielnie – szczególnie, gdy jest nowicjuszem. Pamiętaj o tym, że stare, opuszczone obiekty znajdują się najczęściej w złym stanie technicznym. Każdy Twój krok może uruchomić niebezpieczną lawinę zdarzeń i konsekwencji trudnych do opanowania. Twoje obowiązkowe wyposażenie to naładowany telefon, dobra latarka (a najlepiej dwie) i odpowiedni ubiór, czyli buty na grubej podeszwie, wygodne spodnie, rękawiczki, maseczka na twarz, która ochroni Twoje drogi oddechowe. Przyda się też scyzoryk. Do wyprawy UE przygotuj się tak samo dobrze, jak np. na wycieczkę w góry.

Gdzie szukać obiektów?

Tutaj niestety każdy eksplorator musi sobie radzić sam. Owszem, w sieci znajdziesz całe mnóstwo niesamowitych zdjęć i wiele porad, ale z racji tego, że do większości obiektów poszukiwacze wchodzą nielegalnie, nie są szczególnie chętni do tego, aby zdradzać swoje dane i dokładne lokalizacje. Na pewno jednak w Twojej najbliższej okolicy są jakieś tego typu opuszczone obiekty. Zanim się do nich wybierzesz, przygotuj dokładny plan podróży, spakuj wszystkie potrzebne rzeczy, zadbaj o formalności i pamiętaj o tym, by zawsze dbać o swoje bezpieczeństwo!

631

Tylko u nas!

Dodaj komentarz