
Pokrzywa raczej nie kojarzy się dobrze. Wszyscy zapewne doskonale znamy mało przyjemne i mocno swędzące efekty poparzenia się tą rośliną. Jeśli zaś mamy własny ogród czy działkę, zawzięcie walczymy z „chwastem”, bo niszczy efekt wizualny naszych kwiatowych kompozycji, na który tak długo pracowaliśmy. Ale czy na pewno wiemy, co niszczymy? Może jednak pokrzywa wcale nie jest aż tak zła jak myślimy? Sprawdźmy to!
Cała prawda o pokrzywie
Pokrzywa jest jednoroczną rośliną zielną z rodziny pokrzywowatych. Występuje w ponad 50 różnych gatunkach na całym świecie, a gatunkami rodzimymi dla Polski są pokrzywa zwyczajna i pokrzywa żegawka. Za nieprzyjemne doznania po bliskim spotkaniu z pokrzywą odpowiedzialne są włoski parzące, zakończone niewielką główką. Łatwo się ona odłamuje i uwalnia wówczas parzącą ciecz.
Pokrzywa, choć uważana przez wielu za uciążliwy chwast, kryje w sobie całą moc cennych składników, które są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Należą do nich między innymi witaminy A, B2, C, K, magnez, potas, wapń, fosfor, jod, żelazo, kwas pantotenowy, sole mineralne, serotonina, karotenoidy.
W medycynie ludowej pokrzywa zajmuje bardzo wysokie miejsce, znana i wykorzystywana do leczenia jest z powodzeniem już od pokoleń. Wielu specjalistów od medycyny naturalnej uważa nawet, że jest ona doskonałym naturalnym antybiotykiem. Ale nie tylko medycyna ludowa czerpie garściami z dobroczynnych właściwości pokrzywy. Jest ona coraz to bardziej popularna w medycynie konwencjonalnej, a także w kosmetologii.
Na co działa pokrzywa?
Działanie pokrzywy na organizm jest znacznie bardziej pozytywne, niż myślimy. Właściwości lecznicze pokrzywy dowiedzione zostały już dawno temu i w zasadzie nie ma sensu się z tym spierać.
Po pierwsze, pokrzywa wykazuje działanie moczopędne. W związku z tym zarówno sok z pokrzywy czy też napar z pokrzywy są skutecznie działającymi środkami w chorobach układu moczowego. Wspierają leczenie zapalenia pęcherza moczowego, a nawet kamicy nerkowej. Dzięki owym właściwościom moczopędnym, pokrzywa przyczynia się do oczyszczania organizmu – wydalania nadmiaru wody oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Wspiera przemianę materii i podnosi apetyt. Nalewka z pokrzywy i inne preparaty na jej bazie korzystnie wpływają na pracę żołądka, trzustki oraz wątroby.
W okresie wiosennym warto sięgać po świeże rośliny i przyrządzać wspomniany sok czy syrop z pokrzywy, zaś w okresie zimowym przygotowywać napar i herbatę z pokrzywy, gdyż ogólnie wzmacniają one organizm i pomagają redukować stres.
Co ciekawe, pokrzywa jest jedną z niewielu roślin zielarskich, które obniżają poziom cukru we krwi. Mało tego, wspiera ona produkcję czerwonych krwinek. Wykazuje też działanie bakteriobójcze, dlatego warto ją stosować w postaci płukanki w przypadku rozmaitych problemów jamy ustnej.
Aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę cennych składników, warto sięgnąć po preparat Pokrzywa Premium. Zawiera on ekstrakt z liści pokrzywy. Dzięki wygodnemu i precyzyjnemu dawkowaniu (zaledwie jedna kapsułka dziennie) możemy korzystać ze wszystkich wyżej wymienionych dobrodziejstw tego naturalnego leku.
Pokrzywa dla urody
Pokrzywę można nie tylko pić i jeść w postaci zup, sałatek, soków i herbat, ale także stosować zewnętrznie. Niezwykle dobroczynnie działa herbata z pokrzywy na włosy i skórę głowy, ponieważ wzmacnia i regeneruje, pomaga zwalczać m.in. łojotok, łupież oraz wypadanie włosów. Okłady z liści można wykonywać w przypadku problemów z trądzikiem i innymi chorobami zapalnymi skóry. Poza wspomnianym już działaniem bakteriobójczym, łagodzi podrażnienia skóry.