
Zdrowe odżywianie… Ostatnimi czasy mówi się o nim tak wiele, że teoretycznie każdy z nas zasady zdrowego żywienia powinien mieć w przysłowiowym małym palcu. Ale czy tak właśnie jest? Czy aby na pewno wiesz, jakie są owe podstawowe zasady dobrego odżywiania i co ważniejsze, potrafisz ich przestrzegać? Jeśli nie masz pewności, sprawdź!
Zdrowe odżywianie, czyli… ?
Wiesz oczywiście, że podstawą zdrowego odżywiania jest zdrowe jedzenie. Ale właśnie, „zdrowe”, czyli jakie? Prawidłowe odżywianie to takie, w wyniku którego dostarczasz sobie korzystnych dla zdrowia substancji. Celem takiego odżywiania jest przede wszystkim zapewnienie owego zdrowia i utrzymanie go na stałym, zadowalającym poziomie.
W przypadku osób chorych, np. otyłych, borykających się z takimi schorzeniami jak cukrzyca czy choroby serca, zdrowe odżywianie ma za zadanie polepszyć stan zdrowia. Aby odżywiać się rzeczywiście dobrze, musisz wiedzieć, jakich składników dostarczać organizmowi, bo czasem to, co wydaje się być zdrowe, wcale takie nie jest. I tutaj warto zatrzymać się przy takiej kwestii jak piramida zdrowego żywienia. Co to takiego?
Piramida zdrowego żywienia
Istnieje wiele przykładów piramid i mogą się one nieco różnić od siebie. Niemniej, podstawą piramidy, czyli tym, co najważniejsze, zawsze są produkty zbożowe. Na kolejnym poziomie umieszczone są warzywa i owoce. Niezależnie od proponowanych porcji w ciągu dnia, warzywa przeważają nad owocami (zazwyczaj 3-4 porcje owoców i 4-5 porcji warzyw). Możesz spotkać się z piramidami, w których warzywa zajmują drugi poziom, a owoce trzeci.
Kolejny poziom zajmują produkty mleczne, jaja, mięso, ryby. Na samym szczycie piramidy mieszczą się słodycze. Piramidę możesz odczytać w łatwy sposób – im bliżej wierzchołka piramidy znajdują się dane produkty, tym większą uwagę powinnaś na nie zwrócić i mniejszą ich ilość w ciągu dnia przyjmować.
Zdrowe żywienie – podstawowe zasady
Trudno jest podać jeden idealny przepis na racjonalne odżywianie, bowiem wiele zależy m.in. od indywidualnych uwarunkowań, prowadzonego stylu życia. Istnieją jednak pewne ogólne zasady zdrowego odżywiania się, o których powinnaś pamiętać. Przestrzegając ich, znacząco zmniejszysz ryzyko nadwagi i otyłości, a także powstawania towarzyszących im chorób.
Przede wszystkim spożywaj dużo wspomnianych już produktów zbożowych, świeżych warzyw i owoców. Mięso jedz z umiarem – smażone zastępuj gotowanym, pieczonym, grillowanym bez dodatku tłuszczu. Zrezygnuj ze słodyczy lub mocno je ogranicz. Ważne jest to, aby Twoja dieta była różnorodna. Im bardziej Twój jadłospis jest zróżnicowany, tym większe prawdopodobieństwo, że dostarczasz organizmowi wszystkich cennych składników odżywczych. Żywiąc się zaś wyłącznie jedną grupą produktów „z piramidy”, stosując monotematyczną dietę, narażasz się na niedobory ważnych dla zdrowia witamin i minerałów.
Kolejną niezmiernie istotną kwestią jest wypijanie co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Powinna to być woda niegazowana, mineralna lub źródlana. Choć picie wody wydaje się być rzeczą prostą, okazuje się, że wiele osób ma problem z wypijaniem takiej ilości dziennie. Jeśli i Ty do owych osób należysz, postaraj się zmienić swoje przyzwyczajenia. Przygotuj butelkę 1,5 l z wodą i postaw ją przy łóżku, abyś mogła się napić już zaraz po przebudzeniu.
Oczywiście nie musisz nosić wszędzie ze sobą dużej butelki. Dolewaj wodę do szklanki i popijaj małymi łykami w ciągu dnia. Jeśli gdzieś wychodzisz, przelej wodę do mniejszej butelki i zabierz ze sobą. Wieczorem sprawdź, ile wody udało Ci się wypić. Jeżeli w butelce pozostało nadal dużo wody, nie pij jej na siłę. Picie szybko i dużo na jeden raz jest nieefektywne, bo wcale nie nawadnia organizmu szybciej, a tylko powoduje jego obciążenie. Następnego dnia staraj się poprawić wynik, aż w końcu bez trudu będziesz wypijać dziennie całą butelkę.
Musisz pamiętać o regularnych posiłkach oraz o ich ilości. Idealnym rozwiązaniem byłyby posiłki o stałych porach, pięć razy dziennie – śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja. Choć wydaje się to skomplikowane, jest łatwiejsze do wprowadzenia w życie, niż myślisz. Jeśli spędzasz dużą część dnia poza domem, zabieraj ze sobą zdrowe przekąski, bo nie ma nic gorszego, niż niejedzenie cały dzień i najadanie się na noc.
A co z wszelkiego rodzaju dietami? Nie są Ci potrzebne! Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad zdrowego odżywiania, będziesz odżywiać się po prostu w sposób racjonalny, a do tego włączysz choćby umiarkowaną, ale regularną aktywność fizyczną.
Bardzo dobra dieta , zapewne dla osób które mają problem z regularnością. Mam koleżankę , której nudzi się sałatka dopiero co zrobiona więc siada na kanapę i zajada się czekoladą. Nie jest to zdrowe ale może jak jej podrzucę Wasz artykuł to jej coś to da. Możliwe , że tak szybko się nie znudzi.
dLatego jak ktoŚ nie jest pewny Czy chce się odchudzać Czy nie to nie powinien do tego podchodzić. Nie wolno robiĆ sobie z organizmu głupka , Uważam iż jak sałatka jej się znudziłą to dieta tym bardziej.
Ta dieta opiera się głównie na indeksie glikemicznym produktów i to, w jaki sposób wpływa on na poziom glukozy we krwi. Nie jest ona dla mnie , nawet w nej nie dałbym rady.