Poznaj skórę – największy narząd człowieka!

Choć nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, skóra człowieka jest narządem i to jednym z największych w całym organizmie! W dodatku jest to narząd, który pełni wiele ważnych funkcji. Przeciętna powierzchnia skóry u dorosłej osoby waha się w granicach aż 2 metrów kwadratowych i waży nawet 2 kilogramy. Poza imponującymi rozmiarami oraz bardzo odpowiedzialną rolą, narząd ten posiada wiele ciekawych cech, o których często zapominamy. Spróbujmy poznać naszą skórę nieco lepiej!

Budowa skóry

Skóra człowieka zbudowana jest z kilku warstw, które nakładają się na siebie i zdecydowanie się od siebie odznaczają. Wszystkie warstwy skóry, dzielą się na kolejne elementy, dlatego śmiało można powiedzieć, że budowa skóry jest dość mocno skomplikowana. Sam naskórek składa się aż z 5 warstw. Każda z nich pełni właściwą dla siebie funkcję. Następnie wyróżniamy skórę właściwą, zbudowaną z tkanki łącznej. Znajdują się w niej zakończenia nerwowe, gruczoły łojowe i potowe. Kolejną warstwę tworzy tkanka podskórna, która oddziela skórę od mięśni i kości znajdujących się pod nią. Poza tym stanowi doskonały magazyn tłuszczu, odpowiadający za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała i łączy za pomocą nerwów i naczyń krwionośnych skórę właściwą z pozostałymi komórkami organizmu. Obecność tkanki podskórnej umożliwia skórze oddychanie, odczuwanie i odżywianie.

Grubość skóry zmienia się wraz z wiekiem. U osób starszych staje się ona cieńsza i bardziej skłonna do powstawania zmarszczek. Zróżnicowana grubość skóry wiąże się także z funkcją ochronną, jaką pełni. Dla przykładu skóra na stopach, zwłaszcza w okolicy pięt, jest znacznie grubsza niż np. skóra pokrywająca powiekę. Powierzchnia skóry jest naturalnym miejscem życia milionów bakterii. Poza szczególnymi sytuacjami (na przykład zranienie) są one dla naszego zdrowia zupełnie niegroźne, a wręcz wspierają naszą odporność. Zabiegi higieniczne, którym poddajemy naszą skórę, nie eliminują całkowicie bakterii, a jedynie pomagają zachować potrzebną równowagę.

Funkcje skóry

Jak już zostało wspomniane, skóra człowieka pełni szereg ważnych funkcji. Jedną z najważniejszych jest funkcja ochronna. To właśnie skóra oddziela nasz organizm od świata zewnętrznego, chroniąc ciało przed działaniem szkodliwych czynników. Dzięki niej czynniki chorobotwórcze, obecne we wszystkim, co nas otacza, nie przedostają się do wnętrza organizmu i nie grozi nam w ten sposób rozwój niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób. Kolejną ważną funkcją skóry jest utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała i ochrona przed nadmiernym przegrzaniem oraz wychłodzeniem. Ponadto za sprawą znajdujących się w skórze zakończeń nerwowych, skóra odbiera i przewodzi bodźce zewnętrzne, dzięki czemu możemy odczuwać między innymi zmiany temperatury i dotyk.

Regeneracja i pielęgnacja skóry

Pomimo tego, że skóra posiada właściwości umożliwiające regenerację jej komórek, aby dobrze wyglądać i utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, potrzebuje naszej pomocy. Niedobór mikroelementów i witamin, zbyt niski poziom kwasu hialuronowego, stres oksydacyjny, nadmierne przesuszenie lub przetłuszczanie się skóry to tylko kilka z problemów, z którymi boryka się większość osób, bez względu na wiek i płeć. Aby zapobiec ich powstawaniu, warto zadbać o właściwą ochronę skóry połączoną z odpowiednim nawilżaniem skóry. Poza zabiegami higienicznymi, które pomagają oczyścić skórę z zanieczyszczeń, obumarłych komórek i bakterii, warto także zadbać o wystarczający poziom witamin i mikroelementów w organizmie.

Stosowanie kosmetyków nawilżających to trochę za mało, aby utrzymać owo właściwe nawilżenie. Należy więc zatroszczyć się nawilżenie skóry również od wewnątrz. W tej roli doskonale sprawdzają się preparaty o dużej zawartości kwasu hialuronowego i kolagenu, jak Perfect Skin Hydro Complex. Tego typu środki pomagają utrzymywać prawidłowy poziom nawilżenia skóry, zapobiegając w ten sposób jej przedwczesnemu starzeniu. Naturalne nawilżanie skóry trzeba wspierać wypijaniem dużych ilości płynów oraz dbaniem o zbilansowaną dietę. Wdrożenie wszystkich tych metod zapewnia nam możliwość cieszenia się pięknie i zdrowo wyglądającą skórą przez długi czas.

446

Tylko u nas!

 • Czas wolny

  W Twoim domu wciąż jest bałagan? Sprawdź, jak stać się perfekcyjną gospodynią!

  Już dziś poznaj triki, które pomogą ci w utrzymaniu porządku

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Aborcja – czy masz prawo wybierać?

  Aborcja - dowiedz się więcej.

  czytaj więcej
 • Leksykon produktów

  Szałwia hiszpańska – wartości odżywcze i zastosowanie nasion chia w odchudzaniu

  Szałwia hiszpańska - poznaj jej właściwości prozdrowotne!

  czytaj więcej

Dodaj komentarz