Pracujesz głosem, często chorujesz na gardło? Nie pozwól się uciszyć!

Miewasz częste problemy z gardłem? Ciągle dopada Cię ostry ból gardła, który jest wynikiem częstych infekcji lub wytężonego używania głosu? Jeśli pracujesz głosem, jeśli po prostu kochasz mówić – nie pozwól się uciszyć! Już teraz dowiedz się, jak dbać o gardło profilaktycznie, aby uniknąć kłopotów. Poznaj też sprawdzone domowe sposoby na ból gardła, gdy ten już Cię zaatakuje!

Kiedy możesz zaniemówić?

Najczęściej, jak wiadomo, z wrażenia, ale to nie jedyna sytuacja, kiedy nie jesteś w stanie wydusić z siebie ani słowa. Gdy gardło Cię boli, borykasz się z kaszlem i chrypką, która całkowicie zmienia Twój głos, najprawdopodobniej oznacza to, że dopadła Cię jakaś choroba. Być może jest to infekcja górnych dróg oddechowych. Zapalenie gardła często ma podłoże wirusowe, ale jeśli jest zaniedbane lub źle leczone, może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych i poważnych powikłań. W takiej sytuacji niestety nic nie wskórasz bez antybiotyku.
Ale gardło może boleć też całkiem śmiało z innego powodu. Jeśli głos jest Twoim narzędziem pracy, mówisz dużo, głośno, często, w końcu owo narzędzie może się po prostu nieco „zużyć”. Kiedy przeciążysz krtań, musi ona odpocząć i zregenerować się.

Jak dbać o struny głosowe?

Musisz mieć świadomość tego, że temu delikatnemu mechanizmowi może zaszkodzić bardzo wiele czynników. Oszczędzaj głos, kiedy tylko masz taką możliwość. Ważne jest prawidłowe oddychanie (praca przepony, oddychanie nosem w czasie mówienia), właściwa wilgotność powietrza, nawilżanie gardła.

Pracując głosem, wygospodaruj każdego dnia choćby chwilę na odpoczynek w ciszy. Myślisz, że niemówienie nic nie da? Oczywiście, że da i to bardzo wiele! Kiedy dźwigasz ciężary, bolą Cię ręce, kiedy biegasz, bolą Cię nogi. Jeśli przestaniesz to robić, ręce i nogi mają szansę odpocząć, a Ty odczuwasz ulgę. Być może nie jest to najbardziej poetyckie porównanie, ale bardzo obrazowe i właśnie tak to działa.

Jeśli często borykasz się z problemami z gardłem, profilaktycznie ogranicz kawę i mocną herbatę na rzecz herbatek ziołowych i owocowych, które dobrze nawilżają. Uczucie swędzenia, drapania i pieczenia w gardle możesz zlikwidować natłuszczając je przy pomocy witaminy E, sięgając dziennie po łyżeczkę oliwy z oliwek oraz pijąc napar z siemienia lnianego. Nie wahaj się korzystać z dobrodziejstw współczesnej medycyny i sięgaj także po sprawdzone suplementy diety, jak ULGARD® herbal. Te smaczne tabletki do ssania na gardło o smaku ziołowo-cytrynowym szybko przyniosą Ci ulgę, bo działają kojąco, antybakteryjnie i ułatwiają wykrztuszanie.

Zadbaj też o odpowiednie nawilżenie i temperaturę powietrza, bo zbyt suche i ciepłe wysusza gardło – optymalna temperatura to 20 st. C, a wilgotność – 60 proc. Uważaj na klimatyzację! Zainwestuj w dobry nawilżacz powietrza. Jeśli palisz, postaraj się rzucić lub ograniczyć, bo jak wiesz, papierosy nie służą zdrowiu. Dbaj o czystość w pomieszczeniu, w którym przebywasz, bo kurz bardzo łatwo podrażnia drogi oddechowe.

Sposoby na bolące gardło

Wiesz już, jak zapobiegać przykrym dolegliwościom związanym z gardłem. Ale co zrobić, gdy już ból Cię dopadnie? Ponownie możesz sięgnąć po wspomniany suplement ULGARD® herbal i dodatkowo skorzystać z całego arsenału domowych sposobów.

Po pierwsze odpoczynek – to naprawdę ważne. Po drugie – wspomniane herbatki. Świetnie sprawdzi się tu herbata z miodem i cytryną, z sokiem malinowym, napar z rumianku, kwiatu lipy, czarnego bzu. Mają one działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przynoszą dużą ulgę.

Prosta i sprawdzona metoda to płukanie gardła. Absolutną klasyką jest płukanie przy pomocy ciepłej wody z solą, choć opinie tutaj są podzielone. Powszechnie sądzi się, że jest to sposób na zmniejszenie bólu, nie do końca jest to prawdą. Płukanka taka na pewno działa dezynfekująco, zatem warto ją wykonać. Ale pamiętaj – stężenie soli nie może być zbyt wysokie, bo wówczas może dojść do podrażnienia błon śluzowych. Bez obaw natomiast możesz sięgać po płukanki z szałwii czy rumianku.

397

Tylko u nas!

  • Ciekawostki

    Odżywianie a wysiłek fizyczny – na czym polega zależność?

    Dowiedz się więcej!

    czytaj więcej
  • Diety

    Dieta warzywno-owocowa Ewy Dąbrowskiej – co warto o niej wiedzieć?

    Poznaj zasady diety...

    czytaj więcej
  • stewia zamiast cukru
    Ciekawostki

    Stewia – zastąp cukier czymś zdrowszym!

    Czy stewia rzeczywiście jest zdrowa i czy pomaga redukować nadmierną masę tłuszczową? Oto kilka faktów na temat stewii.

    czytaj więcej

Dodaj komentarz