Prawidłowa postawa ciała a szybkość uczenia się i efektywność pracy

mgr Adam Jakubowicz (fizjoterapeuta):

Aby lepiej zrozumieć temat, zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle jest postawa ciała i… prawidłowa postawa ciała.

Teoretyczne podstawy… postawy ciała

Postawa ciała to indywidualne ukształtowanie ciała oraz położenie poszczególnych odcinków całego tułowia i nóg w pozycji stojącej. Innymi słowy, to sposób trzymania sylwetki w pozycji pionowej i tak naprawdę nawyk ruchowy. Postawa ciała jest naszą indywidualną cechą i uwarunkowana jest w pewnym stopniu czynnikami genetycznymi, ale nie tylko. Wpływ na nią mają również wiek, płeć, tryb życia, a nawet samopoczucie. Postawa, jaką przyjmuje człowiek jest jednym ze wskaźników prawidłowego rozwoju organizmu oraz statycznej i dynamicznej sprawności całego ciała.

Prawidłowa postawa ciała jest możliwa dzięki prawidłowej budowie i ukształtowaniu się przednio-tylnych krzywizn kręgosłupa w okresie ontogenezy oraz odpowiedniej sile i napięciu mięśni, które stabilizują cały kręgosłup. Jest to ułożenie poszczególnych segmentów ciała w sposób, do którego potrzeba niewielkiego nakładu pracy mięśni, aby postawę utrzymać, stworzyć optymalne warunki do rozmieszczenia organów wewnętrznych, a także zapewnić dobrą stabilizację całego organizmu.

Czym wyróżnia się prawidłowa postawa ciała?

Prawidłowa postawa ciała charakteryzuje się:

  • prostym ustawieniem głowy
  • ściągniętymi łopatkami
  • lekko wciągniętym brzuchem
  • ułożeniem barków i kolców miednicy na jednym poziomie
  • prawidłowym ułożeniem stóp
  • równoległym ustawieniem nóg

Utrzymanie dobrej postawy ciała jest również uwarunkowane prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego i mięśniowego.

Waga prawidłowej postawy

Niestety, bardzo często wraz z wiekiem lub jeszcze w okresie wzrostu i rozwoju dziecka, zaczynają pojawiać się wady postawy. Wynikają one w dużej mierze z siedzącego trybu życia, kształtowania się nieprawidłowych nawyków podczas codziennych czynności takich jak nauka, czytanie, oglądanie telewizji i wielu innych. Zdecydowana większość problemów z kręgosłupem w wieku dorosłym ma swój początek właśnie w dzieciństwie i rozpoczyna się od wad postawy. Wady postawy mają nie tylko zły wpływ na nasze zdrowie i wygląd sylwetki, ale także, z czego często nie do końca zdajemy sobie sprawę, wpływają na problemy z efektywnym uczeniem się i pracą!

Zadbaj o prawidłową postawę i zwiększ efekty swojej pracy

Okazuje się, że postawa ciała jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na szybkie czytanie, uczenie się, a także efektywność naszej pracy. Ciało ludzkie bierze aktywny udział w całym procesie nauki, przetwarzając informacje na równym poziomie z mózgiem. Prawidłowa postawa wywołuje pozytywne emocje, które łączą się bezpośrednio z przyswajaniem materiału, zwiększając tym samym efektywność nauki i pracy.

Poza tym, ciało wpływa bezpośrednio na kształtowanie pozytywnego lub negatywnego stosunku wobec tego, czym aktualnie się zajmujemy. Im bardziej nasze mięśnie są spięte, tym gorsze nastawienie do wykonywanej czynności. Z tego też powodu ważne jest, jaką pozycję podczas pracy czy nauki przyjmujemy i czy sprawia nam ona przyjemność. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie prawidłową postawę ciała i przez to zwiększyć efektywność pracy i nauki.
Spędzając kilka godzin dziennie podczas pracy lub nauki w pozycji siedzącej, warto nieco wspomóc swój kręgosłup i zadbać o prawidłową postawę, wykonując kilka prostych ćwiczeń. Wystarczy wstać, choć na krótką chwilę, i przejść kilka kroków po biurze lub pokoju. Rozciągnąć się i poruszać głową kręcąc raz w jedną, raz w drugą stronę. Można również lekko pomasować kark, aby rozluźnić spięte mięśnie. Warto także unieść ręce na kilka sekund do góry oraz kolejno nogi, aby poprawić krążenie.

W trosce o prawidłową postawę ciała nie można zapominać o aktywności fizycznej, która jest też najlepszą formą relaksu. Jej rodzaj oczywiście można dopasować do swoich indywidualnych upodobań i możliwości. Ponadto, należy pamiętać o świeżym powietrzu i jak najwięcej czasu (w miarę możliwości) spędzać na zewnątrz, łącząc pobyt z aktywnością fizyczną na przykład w formie spaceru, joggingu, wycieczki rowerowej etc. Zdrowy tryb życia to najlepsza metoda na zachowanie prawidłowej postawy ciała, a tym samym zwiększenia efektywności swojej pracy i nauki.

1 269

Tylko u nas!

3 komentarzy na “Modne diety zagraniczne – jak odchudzają się obcokrajowcy?

  1. derka dd
    derka dd

    Ja bym chciała nie tylko co diete mieć a nawyki żywieniowe takie jak Japonki. One sa tak długo młode na twarzy, chudziutke, szczuplutkie. Idealne wręcz. TYle że to co oni mają popularnego i taniego to my w PL mamy drogo np sushi..

  2. Fanfara
    Fanfara

    od jutra zaczynam zmagania z dietą Amerykańską dzisiaj waga pokazała 63,5 kg chce dojść do 58 kg ,schudłam już 8,5 kg na diecie Paloe ale waga się zatrzymała chce ją pchnąć ta dietą . JUż nie długo bede miala ciało idealne 😀

  3. Maja Kurzejka

Dodaj komentarz