Prawidłowa postawa ciała a szybkość uczenia się i efektywność pracy

mgr Adam Jakubowicz (fizjoterapeuta):

Aby lepiej zrozumieć temat, zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle jest postawa ciała i… prawidłowa postawa ciała.

Teoretyczne podstawy… postawy ciała

Postawa ciała to indywidualne ukształtowanie ciała oraz położenie poszczególnych odcinków całego tułowia i nóg w pozycji stojącej. Innymi słowy, to sposób trzymania sylwetki w pozycji pionowej i tak naprawdę nawyk ruchowy. Postawa ciała jest naszą indywidualną cechą i uwarunkowana jest w pewnym stopniu czynnikami genetycznymi, ale nie tylko. Wpływ na nią mają również wiek, płeć, tryb życia, a nawet samopoczucie. Postawa, jaką przyjmuje człowiek jest jednym ze wskaźników prawidłowego rozwoju organizmu oraz statycznej i dynamicznej sprawności całego ciała.

Prawidłowa postawa ciała jest możliwa dzięki prawidłowej budowie i ukształtowaniu się przednio-tylnych krzywizn kręgosłupa w okresie ontogenezy oraz odpowiedniej sile i napięciu mięśni, które stabilizują cały kręgosłup. Jest to ułożenie poszczególnych segmentów ciała w sposób, do którego potrzeba niewielkiego nakładu pracy mięśni, aby postawę utrzymać, stworzyć optymalne warunki do rozmieszczenia organów wewnętrznych, a także zapewnić dobrą stabilizację całego organizmu.

Czym wyróżnia się prawidłowa postawa ciała?

Prawidłowa postawa ciała charakteryzuje się:

 • prostym ustawieniem głowy
 • ściągniętymi łopatkami
 • lekko wciągniętym brzuchem
 • ułożeniem barków i kolców miednicy na jednym poziomie
 • prawidłowym ułożeniem stóp
 • równoległym ustawieniem nóg

Utrzymanie dobrej postawy ciała jest również uwarunkowane prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego i mięśniowego.

Waga prawidłowej postawy

Niestety, bardzo często wraz z wiekiem lub jeszcze w okresie wzrostu i rozwoju dziecka, zaczynają pojawiać się wady postawy. Wynikają one w dużej mierze z siedzącego trybu życia, kształtowania się nieprawidłowych nawyków podczas codziennych czynności takich jak nauka, czytanie, oglądanie telewizji i wielu innych. Zdecydowana większość problemów z kręgosłupem w wieku dorosłym ma swój początek właśnie w dzieciństwie i rozpoczyna się od wad postawy. Wady postawy mają nie tylko zły wpływ na nasze zdrowie i wygląd sylwetki, ale także, z czego często nie do końca zdajemy sobie sprawę, wpływają na problemy z efektywnym uczeniem się i pracą!

Zadbaj o prawidłową postawę i zwiększ efekty swojej pracy

Okazuje się, że postawa ciała jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na szybkie czytanie, uczenie się, a także efektywność naszej pracy. Ciało ludzkie bierze aktywny udział w całym procesie nauki, przetwarzając informacje na równym poziomie z mózgiem. Prawidłowa postawa wywołuje pozytywne emocje, które łączą się bezpośrednio z przyswajaniem materiału, zwiększając tym samym efektywność nauki i pracy.

Poza tym, ciało wpływa bezpośrednio na kształtowanie pozytywnego lub negatywnego stosunku wobec tego, czym aktualnie się zajmujemy. Im bardziej nasze mięśnie są spięte, tym gorsze nastawienie do wykonywanej czynności. Z tego też powodu ważne jest, jaką pozycję podczas pracy czy nauki przyjmujemy i czy sprawia nam ona przyjemność. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie prawidłową postawę ciała i przez to zwiększyć efektywność pracy i nauki.
Spędzając kilka godzin dziennie podczas pracy lub nauki w pozycji siedzącej, warto nieco wspomóc swój kręgosłup i zadbać o prawidłową postawę, wykonując kilka prostych ćwiczeń. Wystarczy wstać, choć na krótką chwilę, i przejść kilka kroków po biurze lub pokoju. Rozciągnąć się i poruszać głową kręcąc raz w jedną, raz w drugą stronę. Można również lekko pomasować kark, aby rozluźnić spięte mięśnie. Warto także unieść ręce na kilka sekund do góry oraz kolejno nogi, aby poprawić krążenie.

W trosce o prawidłową postawę ciała nie można zapominać o aktywności fizycznej, która jest też najlepszą formą relaksu. Jej rodzaj oczywiście można dopasować do swoich indywidualnych upodobań i możliwości. Ponadto, należy pamiętać o świeżym powietrzu i jak najwięcej czasu (w miarę możliwości) spędzać na zewnątrz, łącząc pobyt z aktywnością fizyczną na przykład w formie spaceru, joggingu, wycieczki rowerowej etc. Zdrowy tryb życia to najlepsza metoda na zachowanie prawidłowej postawy ciała, a tym samym zwiększenia efektywności swojej pracy i nauki.

1 026

Tylko u nas!

 • Styl życia

  Odkryj proste domowe sposoby na podniesienie odporności

  Już dziś sprawdź jak wystrzegać się infekcji w okresie jesienno-zimowym.

  czytaj więcej
 • Diety

  Odchudzanie latem – pomysły na letnią dietę odchudzającą

  Zobacz jak możesz zrzucić parę kilogramów w to lato.

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Witaminy i składniki mineralne niezbędne dla kobiet

  Dostarczasz swojemu ciału wszystkie niezbędne składniki Sprawdź, czy na pewno!

  czytaj więcej

2 komentarzy na “Witaminy i składniki mineralne niezbędne dla kobiet

 1. sombre
  sombre

  Suplementów i witamin jest mnóstwo. Witaminy i minerały dla kobiet, suplementy diety w tabletkach, kapsułkach, proszkach do przygotowywania roztworu, tabletkach musujących, multiwitaminy. Wystarczy iść do apteki i wybrać odpowiednie dla siebie 🙂

Dodaj komentarz