Nadmiar czekolady a kondycja skóry

Jakie zmiany na skórze mogą się u mnie pojawić, jeżeli codziennie przez tydzień będę jadła tabliczkę czekolady?

Pytanie zadane przez: Agata, 25 lat

Pani Agato,
na wstępie już zaznaczę, że ilość czekolady, o której Pani pisze jest niezdrowa nie tylko ze względu na możliwość wystąpienia zmian skórnych, ale także z powodu wysokiej zawartości cukru i tłuszczu w czekoladach dostępnych na rynku. Dlatego odradzam spożywania takiej ilości słodyczy już nie tylko jako dermatolog, ale również jako lekarz w ogóle.

Skupmy się jednak na zadanym przez Panią pytaniu. Czy na Pani skórze mogą pojawić się zmiany? Niewątpliwie tak. Jakie? Naprawdę przeróżne. Plamy, krosty, pokrzywka, zmiany trądzikowe. Ich pojawienie się w dużej, odbiegającej od normy liczbie, a także dodatkowe niepokojące objawy takie jak: swędzenie, pieczenie, bolesność należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, ponieważ mogą one świadczyć o alergii na czekoladę lub na zawarte w niej dodatki np. orzechy. Te alergiczne skłonności mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia oraz życia.

Domyślam się jednak, że Pani pytanie odnosi się najbardziej do zmian trądzikowych i tak naprawdę tyczy się tego, czy od jedzenia dużej ilości czekolady na Pani twarzy mogą pojawić się pryszcze. Niestety tutaj również odpowiedź jest twierdząca. Po dostarczeniu do organizmu dużej dawki cukru i tłuszczu ciało uruchamia procesy oczyszczające, których ostatnim etapem jest wydalenie poprzez pory skórne ich produktów ubocznych. Na skutek tego na skórze mogą pojawić się brzydkie wypryski i potówki. Jednak nie jest tak, że w ten sposób działa wyłącznie czekolada. Spożywanie tłustego, ciężkostrawnego jedzenia zawsze niesie ze sobą ryzyko wystąpienia podobnych zmian. Identyczny efekt może przynieść jedzenie ostrych potraw, gdyż one z kolei przyspieszają trawienie i wzmagają wydzielanie się potu.

Z drugiej strony nie powinniśmy zapominać o tym, że dobrej jakości czekolada i kakao mogą mieć korzystny wpływ na naszą skórę i samopoczucie. Są one bogate w żelazo, które opóźnia procesy starzenia się cery, a ich dobroczynne działanie na nastrój może niwelować zabójcze dla skóry i serca skutki stresu.

Zasada z jedzeniem czekolady jest więc taka jak z jedzeniem czegokolwiek. W niewielkiej ilości czekolada może zdziałać cuda dla naszego zdrowia i naszej urody. Jeśli jemy jej przesadnie dużo, to niewątpliwie zaszkodzi zarówno skórze, jak i wadze!

1 181