Poronienie w 4 tc – co dalej?

Czy jeśli poroniłam w 4 tc, to potrzebuję całkowitego oczyszczenia poprzez zabieg?

Pytanie zadane przez: Sylwia

Pani Sylwio,
samoistne poronienie we wczesnych etapach ciąży (do 7 tygodnia) często jest całkowite. Oznacza to, że zabieg łyżeczkowania nie jest konieczny, ponieważ wszystkie tkanki jaja płodowego zostają wydalone z macicy samoistnie.
Mimo że, w Pani przypadku, do poronienia doszło w 4 tygodniu, zalecałabym wizytę u lekarza. Niegdyś, w niemal każdym przypadku poronienia, wykonywano zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy, jednak w dzisiejszych czasach odchodzi się od tej praktyki, dlatego proszę nie obawiać się konsultacji ginekologicznej. Lekarz po wykonaniu badania ultrasonograficznego oceni ilość pozostałych w macicy tkanek jaja i przedstawi Pani dalsze zalecenia. Jedną z możliwości jest postępowanie wyczekujące – najczęściej w przeciągu 2-3 tygodni dochodzi do całkowitego poronienia, towarzyszyć temu mogą bóle podbrzusza i krwawienie. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza. Proszę pamiętać, że w niekiedy przy poronieniu dochodzi do zakażenia, zaburzenia krzepliwości krwi, zapalenia otrzewnej i innych dolegliwości pobocznych. Z tych względów warto zasięgnąć porady lekarza i poddać się badaniom.

Gdyby jednak okazało się że łyżeczkowanie macicy jest konieczne, proszę się go nie obawiać. Zabieg wykonywany jest na ogół w znieczuleniu ogólnym i trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po zabiegu zalecany jest odpoczynek, ale hospitalizacja nie jest konieczna.

125