Utrzymywanie higieny miejsc intymnych – co trzeba wiedzieć?

Mam problem z utrzymaniem higieny w miejscach intymnych. Nie potrafię się myć. Czy może mi Pan udzielić pewnych wskazówek?

Pytanie zadane przez: Natalia

Pani Natalio,
jeśli chce Pani prawidłowo zadbać o higienę intymną proszę przede wszystkim używać produktów do tego dedykowanych. Pomogą one utrzymać prawidłowe pH i nie zniszczą naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Proszę unikać gąbek i myjek, często rozwijają się w nich bakterie i grzyby.

W trakcie mycia się trzeba zadbać o dokładne mycie okolic łechtaczki, warg sromowych i wejścia do pochwy. Należy myć tylko zewnętrzne narządy, najlepiej od przodu do tyłu, żeby uniknąć przenoszenia bakterii z okolic odbytu. Może Pani ukucnąć – ułatwi to dostęp do okolic intymnych. Proszę pamiętać, że przesadne mycie może bardziej zaszkodzić niż pomóc, wystarczy prysznic raz lub dwa razy dziennie (w trakcie miesiączki może być częściej). Po myciu należy osuszyć okolice intymne oddzielnym ręcznikiem do tego przeznaczonym.

Jeśli korzysta Pani z wkładek higienicznych proszę je często wymieniać, ważna jest także bielizna – najlepiej bawełniana.

Jeżeli mimo prawidłowej higieny intymnej obserwuje Pani niepokojące objawy takie jak: świąd, pieczenie, upławy, nieprzyjemny zapach, proszę udać się do ginekologa. Być może problemem nie jest niewłaściwa higiena, lecz infekcja.

48