W poszukiwaniu odpowiedniej diety…

Mam 164 cm wzrostu, a moja waga to 73 kg. Jaka dieta byłaby dla mnie odpowiednia?

Pytanie zadane przez: Kasia

Pani Kasiu,
na podstawie danych, które Pani podaje, jedyne co mogę Pani powiedzieć w tym temacie, to to, żer najlepszą dietą dla Pani byłaby dieta redukcyjna.

Niestety nie podaje Pani swoich preferencji żywieniowych, wieku, aktywności fizycznej, uczuleń, nietolerancji czy wyników badań kontrolnych.Jednakże faktycznie polecam dietę redukcyjną, gdyż z moich obliczeń wynika, że przy takim wzroście jaki Pani podaje, Pani BMI plasuje się na poziomie 27,13, co znaczy, że ma Pani nadwagę.  Ale spokojnie: nie jest źle, ani tragicznie. Ze wszystkiego da się wyjść, a BMI na poziomie 27,13 nie jest jeszcze takim złym wynikiem.

Na sam początek polecam Pani zrobić podstawowe badania kontrolne z dodatkowy badaniem tarczycy. W dalszym etapie, jeżeli Pani nie chce, nie ma czasu na wizytę w poradni dietetycznej, proponuję dać sobie kredyt zaufania i spróbować diet z głową.

Proszę całkowicie zmienić swój sposób odżywiania. Pilnować godzin spożywanych posiłków oraz długości przerw pomiędzy nimi. Zrezygnować ze smażonych potraw, fast food’ów, białego pieczywa, słodyczy, słonych przekąsek, alkoholu, soli, cukru i czarnych herbat. Moja propozycja dla Pani to dwie dodatkowe porcje warzyw dziennie, woda mineralna wypijana co 40min. w ilości 300 ml, 4 posiłki dziennie w odległościach co 4h, owoce spożywane do godziny 14:00, zamianę smażonych na gotowane lub pieczone, zasmakowanie w ciemnym pieczywie na zakwasie i w suszonej żurawinie i rodzynkach jako coś słodkiego do podjadania do filmu.

Póki jest jeszcze ciepło i pogoda dopisuje, póty polecam jogging, jazdę rowerem, na rolkach czy po prostu codzienny godzinny spacer w odpowiednim tempie. Ruch na świeżym powietrzu jeszcze nikomu nie zaszkodził, a regularnie zażywany spacer potrafi zdziałać prawdziwe cuda 

64