Woda w organizmie – co robić?

Dlaczego u mnie zatrzymuje się w organizmie woda? Biorę w sumie 5 tabletek Furosemidum 40 mg, piję odpowiednią ilość wody nie pocę się, ale niestety nie oddaję też jej z moczem tyle ile powinnam. Lekarze wzruszają ramionami a ja nie mam już sił. Czuję się też tak wzdęta, choć nie jem niczego smażonego, żadnych wzdymających warzyw, jem gotowane... I co? Nic... Nadal to samo. Mam problemy z wypróżnianiem, bez tabletek to ani rusz... Nie mam już siły na to...

Pytanie zadane przez: Halina

Pani Halino,
rzeczywiście problem zatrzymywania wody metabolicznej w organizmie jest ostatnio coraz częstszym zjawiskiem. Obserwuję go w większej mierze u kobiet niż u mężczyzn. Jest związany ze zmianami hormonalnymi w ciele kobiety, nasila się w drugiej fazie cyklu miesięcznego, bezpośrednio przed miesiączką. Ponadto dużo większą skłonność do gromadzenia płynów mają panie w okresie menopauzy. Problem ten dotyczy również niektórych ciężarnych. Jest wynikiem wahań stężenia estrogenów.

Zatrzymywanie wody w organizmie najczęściej związane jest z zaburzeniami hormonalnymi. Bardzo często występuje przy niewyrównanej tarczycy. Zbyt niskie lub zbyt wysokie stężenie hormonu TSH może przyczyniać się do nasilenia tego zjawiska. Woda zaczyna gromadzić się w przestrzeniach zewnątrzkomórkowych powodując obrzęki. Stąd często obserwujemy spuchnięte kostki, palce i opuchnięte powieki.

Źle zbilansowana dieta również może powodować gromadzenie wody w organizmie. Przede wszystkim należy zadbać o wypijanie 1,5 – 2l wody niegazowanej codziennie. Posiłki powinny być spożywane regularnie o stałych porach. Ograniczeniu powinny ulec słone przekąski, chipsy, paluszki, konserwy, wędliny, mieszanki przypraw, sery topione. Warto zrezygnować z dodatku soli do potraw. Pamiętajmy, że  alkohol również powoduje zatrzymywanie wody w organizmie.

Jeżeli pomimo stosowania leków odwadniających problem nadal występuje może wato przebadać się w kierunku niewydolności nerek i serca, wykluczyć przewlekłą niewydolność żylną oraz zakrzepicę żył głębokich. Niektóre leki także mogą powodować gromadzenie wody w organizmie. Ponadto pamiętajmy, że problem nasilają upały, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej oraz mała aktywność fizyczna.

Wzdęcia to także udręka  wielu moich pacjentów. Muszę zaznaczyć, że wykluczanie pokarmów z diety, które mogą je powodować to bardzo indywidualna sprawa. Najczęściej do produktów wzdymających zalicza się: warzywa kapustne, cebulę, nasiona roślin strączkowych, smażone i panierowane mięsa, napoje gazowane, pieczywo na zakwasie. Każdy pacjent sam obserwuje swoją tolerancję na wyżej opisane produkty i modyfikuje dietę tak, aby produkty te wykluczyć.

47