Wstydliwy problem u mężczyzn- co należy robić?

Piszę z dość krępującą sprawą, ponieważ kilka miesięcy temu zauważyłem tzw. pieprzyk na skórce przykrywającej mój żołądź. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy można bezboleśnie się tego pozbyć? Dziękuję i pozdrawiam.

Pytanie zadane przez: Andrzej, 68 lat

Panie Andrzeju,
Na podstawie Pańskiego opisu trudno jednoznacznie powiedzieć, jakiego typu zmianą jest niepokojąca Pana narośl. Najprawdopodobniej jest to znamię barwnikowe. Jednak to, czy jest to zmiana łagodna, czy jednak wymaga leczenia lub usunięcia, może powiedzieć tylko dermatolog lub urolog po wykonaniu badań.

Na narządach płciowych, podobnie jak na skórze innych części ciała, możemy obserwować drobne znamiona i przebarwienia. Jednak jeśli pieprzyki pojawiają się nagle, a nie są częścią naszej urody od dziecka, zmiany takie należy skonsultować z lekarzem. Zlokalizowane w takim miejscu znamiona narażone są na podrażnienia, chociażby przez ocieranie o bieliznę, co może być nie tylko bolesne, ale również spowodować oderwanie pieprzyka.

Każda zmiana na skórze, a w szczególności narządach rodnych powinna nas zaniepokoić, i skierować nasze kroki do specjalisty, który oceni, czy pieprzyk jest łagodną zmianą, czy jednak wymaga dalszej diagnostyki.

Najprawdopodobniej lekarz wykona dermatoskopię, wskazane może być też przeprowadzanie analizy histopatologicznej (oceniającej poziom złośliwości zmiany na skórze). W skrajnych przypadkach, choć rzadko zdarza się to w takim miejscu, może to być niebezpieczny czerniak. Tym bardziej zachęcamy do kontaktu z lekarzem, bowiem szybko zdiagnozowana jednostka chorobowa może zostać usunięta, nie zagrażając zdrowiu i życiu.

17