Równomierna opalenizna i brak przebarwień – jak je uzyskać?

dr Anna Kostrzewa (dermatolog-wenerolog):

Piękna, równomierna opalenizna to marzenie wielu kobiet. Wydawać by się mogło, że w zasadzie nie ma nic trudnego w jej zdobyciu. Wystarczy położyć się na kocyku, wystawić na odpowiednio mocne słońce, zadbać o to, aby nie powstały nieestetyczne ślady po stroju kąpielowym, a później już nic tylko cieszyć się z uzyskanych efektów. Ale czy na pewno? Otóż, nie do końca! Jeśli i Ty masz problem z uzyskaniem równomiernej, zdrowo wyglądającej opalenizny, a bardzo chciałabyś się dowiedzieć, jak ją zdobyć, już teraz sprawdź, jak się opalać!

Wady i zalety opalania

Jeśli lubisz się opalać, musisz wiedzieć, jak robić to w sposób odpowiedzialny, musisz poznać niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą niewłaściwe opalanie. Oczywiście, ma ono nie tylko wady, bo i kilka zalet, ale po kolei.

Podstawową wadą zbyt intensywnego, nieodpowiedniego opalania są rzecz jasna oparzenia słoneczne. Do tego dochodzą także przebarwienia i poważne przesuszenie skóry. Stała ekspozycja na słońce może ponadto przyczyniać się do powstania raka skóry. W dłuższej perspektywie intensywne opalanie powoduje szybsze starzenie się skóry, utratę jej jędrności.

Jeżeli zażywasz jakieś leki, sprawdź, czy nie wchodzą one w reakcję ze słońcem. Do leków fotouczulających zaliczyć można m.in. niektóre z leków przeciwalergicznych, nasercowe, przeciw cholesterolowi, moczopędne, niektóre uspokajające, pochodne retinoidów.

Jak już wspomnieliśmy, opalanie – rozsądne – może nieść również pewne korzyści. Gdy wiesz, jak się opalać i robisz to z głową, zyskasz subtelną, równomierną opaleniznę, która doda Ci uroku, sprawi, że poczujesz się lepiej. Ponadto, ekspozycja na słońce (ale wcale nie musi być duża) sprawia, że organizm otrzymuje właściwą porcję cennej witaminy D.

Jak uzyskać piękną opaleniznę?

Skoro już wiesz, że niewłaściwe opalanie niesie za sobą szereg niebezpiecznych konsekwencji, na pewno chcesz się dowiedzieć, jak się opalać, aby na tym skorzystać, a nie stracić. Spieszymy z odpowiedzią!

Absolutną podstawą są dobrze dobrane kosmetyki do opalania. Bezpieczne opalanie zagwarantują Ci takie preparaty do opalania jak krem z filtrem, olejek do opalania (również koniecznie z wysokim filtrem!)oraz balsam po opalaniu.

Aby nieco przyspieszyć proces opalania i zyskać opaleniznę bez przebarwień, przed ekspozycją na słońce… zrób peeling ciała! Jak to ma pomóc? W bardzo prosty sposób. Wykonując peeling całego ciała (niezbyt intensywny, aby nie podrażniał skóry), złuszczasz martwy naskórek. Pozbywając się go, umożliwiasz promieniom słońca równomierne opalanie skóry, która nie zejdzie po pierwszej kąpieli.

Kiedy już wykonasz zabieg peelingu, dokładnie rozprowadź krem do opalania, chyba że wolisz sięgać po olejki do opalania z filtrem. Niezależnie od tego, co wybierzesz, muszą to być kosmetyki, które chronią skórę przed słońcem. Boisz się, że stosując krem do opalania z wysokim filtrem, nie opalisz się wystarczająco? Opalisz się – równomiernie, bezpiecznie, bez przebarwień i oparzeń. Jeśli wybierasz się po piękną opaleniznę na plażę czy nad jezioro i chłodzisz się w wodzie w upalny dzień, pamiętaj o tym, że po każdej kąpieli musisz na nowo nanieść balsam do opalania! Nawet najlepszy krem do opalania w końcu wchłonie się w skórę lub też zejdzie z niej w czasie kąpieli, dlatego koniecznie musisz ponowić ochronę.

Swoją skórę możesz chronić również od wewnątrz, między innymi dzięki takiemu preparatowi jak Beta Solar firmy Olimp Laboratories. W swoim składzie zawiera on unikalną kompozycję składników, które wspierają skórę, chronią przed stresem oksydacyjnym i pomagają w uzyskaniu pięknej opalenizny. Należą do nich między innymi beta-karoten, luteina, miedź, witamina E, kwas hialuronowy.

Pomimo odpowiedzialnego opalania i niezbyt długiej ekspozycji na słońce, skóra może nosić znamiona przesuszenia, dlatego weź kąpiel/prysznic i użyj kremu po opalaniu, który właściwie nawilży skórę, przyniesie jej ukojenie i zapobiegnie niechcianemu złuszczaniu, które może przyczynić się do powstawania nieestetycznych przebarwień.

1 250

Tylko u nas!

 • Styl życia

  Choroby układu krążenia – sprawdź, przed czym i jak się bronić!

  Choroby serca - dowiedz się więcej.

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  5 sposobów na pyszną i nietuczącą tartę

  Te przepisy cię oczarują!

  czytaj więcej
 • Czas wolny

  Nieplanowana ciąża – jak oswoić się z tą wiadomością?

  Jesteś w ciąży? Dasz sobie radę!

  czytaj więcej

2 komentarzy na “Nieplanowana ciąża – jak oswoić się z tą wiadomością?

 1. natalia
 2. kara

Dodaj komentarz