Ścięgna Achillesa piętą achillesową sportowców?

mgr Adam Jakubowicz (fizjoterapeuta):

Ścięgno Achillesa, pomimo tego, że jest najsilniejszym i największym ścięgnem w całym ciele człowieka, nie jest przez to bardziej odporne na uszkodzenia. Do nich najczęściej dochodzi wówczas, gdy zbyt szybko poderwiemy się do skoku, biegu, a nawet chodu. Zapalenie ścięgna Achillesa oraz zerwanie ścięgna Achillesa, czyli dwie dolegliwości najczęściej towarzyszące sportowcom, ze względu na podobieństwo nazw, często bywają określane jako przysłowiowa pięta achillesowa, bowiem skutecznie uniemożliwiają treningi i uczestnictwo w różnego rodzaju zawodach.

Niestety, kontuzje związane ze ścięgnem Achillesa nie dotykają wyłącznie osób uprawiających sport zawodowo, ale także tych, które aktywność fizyczną traktują wyłącznie rekreacyjnie. Obydwie wspomniane dolegliwości objawiają się silnym bólem, a proces ich leczenia jest długotrwały i wymaga rehabilitacji, a często też przeprowadzenia zabiegów operacyjnych. Zobaczmy, co jeszcze warto wiedzieć o ścięgnie Achillesa.

Czym jest ścięgno Achillesa?

Ścięgno Achillesa tak naprawdę tworzą dwa rodzaje mięśni: płaszczykowate i brzuchate. Jego długość sięga aż 15 cm. Połączone jest ze stopą w miejscu występowania guza piętowego. Dzięki obecności ścięgna, każdy z nas może swobodnie unosić i zginać stopy, a także stawać na palcach podczas wykonywania każdego kroku. Z powodu odgrywania tak istotnej roli, ścięgno Achillesa jest szczególnie narażone na różnego rodzaju przeciążenia wynikające między innymi ze zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, a w szczególności wykonywania sporadycznych i ciężkich ćwiczeń, bez przeprowadzenia odpowiedniej rozgrzewki. Rezultatem takich sytuacji jest zbyt mocne napięcie ścięgna, prowadzące do wystąpienia mikro urazów, a w konsekwencji ich powtarzalności, co może skutkować poważniejszymi uszkodzeniami.

Dolegliwości związane z uszkodzeniem ścięgna zazwyczaj dotykają mężczyzn w okolicach 40-tego roku życia, a także osób, u których dochodzi do osłabienia stawów i układów kostno-stawowych, wynikających z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia suplementacja i zabezpieczenie układu kostno-stawowego przed postępującymi zmianami. W tym celu bardzo skuteczne okazuje się być zażywanie suplementów diety jak na przykład Arthroblock, który doskonale wspomaga prawidłowe funkcjonowanie stawów, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych urazów z nimi związanych.

Rodzaje uszkodzeń ścięgna Achillesa i ich objawy

Najczęściej występującymi schorzeniami ścięgna Achillesa są stany zapalne, całkowite lub częściowe przerwanie ścięgna, całkowite oderwanie przyczepu ścięgna oraz uraz bezpośredni (na przykład w wyniku silnego uderzenia prosto w ścięgno). W przypadku zapalenia ścięgna Achillesa objawy nasilają się stopniowo. W pierwszej fazie jego rozwoju najczęściej pojawiają się w trakcie podejmowania wysiłku fizycznego i tuż po jego zakończeniu. Z czasem ból ścięgna Achillesa pojawia się coraz częściej, także podczas chodzenia, a nawet odpoczynku. W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego ścięgno Achillesa jest bolesne także przy dotyku. Natomiast zerwanie ścięgna Achillesa objawia się pojawiającym się nagle silnym bólem.

Leczenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa, jak również inne schorzenia z nim związane, wymagają natychmiastowego podjęcia procesu leczenia. W przypadku zapalenia ścięgna Achillesa stosuje się leczenie zachowawcze polegające na wdrożeniu farmakoterapii oraz rehabilitacji. Natomiast leczenie zerwanego ścięgna Achillesa bardzo często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia operacji polegającej na zszyciu zerwanych części ścięgna.

Po takim zabiegu ścięgno Achillesa wymaga rehabilitacji, ponieważ tuż po zabiegu noga musi zostać unieruchomiona gipsem na okres około 1, 5 do 2 miesięcy, co z kolei prowadzi do powstania zaników mięśniowych. Rehabilitacja po zerwaniu ścięgna Achillesa rozpoczyna się od ćwiczeń mających na celu prawidłowe obciążenie mięśni i ścięgna. Następnie wprowadza się ćwiczenia rozciągające, które poprawiają jego siłę i elastyczność. W przypadku zerwania ścięgna Achillesa rehabilitacja zazwyczaj trwa przez okres około 5 miesięcy.

541

Tylko u nas!

Dodaj komentarz