
Wraz ze wzrostem świadomości znaczenia kultury fizycznej można zaobserwować rosnącą liczbę użytkowników siłowni oraz klubów fitness. Czym różnią się te dwa rodzaje aktywności fizycznej? Czy efekty, jakie można osiągnąć, są podobne? Kiedy wybrać fitness, a kiedy siłownię?
Fitness – dobry dla początkujących
Zajęcia w klubie fitness są bardzo zróżnicowane. Można tu wymienić chociażby zajęcia wzmacniające mięśnie pośladków, które pozwalają osiągnąć ich idealny kształt, zajęcia ogólnorozwojowe, które łączą ćwiczenia statyczne, jak i dynamiczne lub o charakterze tanecznym, prozdrowotnym (na przykład Pilates), ćwiczenia na zdrowy kręgosłup czy stretching i wiele innych.
Największą zaletą zajęć fitness jest ich różnorodność – tak naprawdę można jednocześnie i wielokierunkowo rozwijać tężyznę fizyczną swojego ciała, ale także znaleźć ćwiczenia, które będą odpowiadać nam temperamentem.
Ćwiczenia fitness odbywają się w grupach, więc każdy uczestnik zajęć odczuwa wsparcie innych ćwiczących – to bardziej motywuje do wzmożonego wysiłku. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób nieśmiałych, które z łatwością mogą „ukryć się” w tłumie i spokojnie przekonywać się do aktywności fizycznej.
Niestety, zajęcia w grupie mają tę wadę, że osoba prowadząca zajęcia nie może skupić się na wszystkich uczestnikach zajęć indywidualnie, więc ćwiczenia mogą być wykonywane w sposób niewłaściwy. To może z kolei prowadzić do kontuzji i w dalszej kolejności do zniechęcenia.
Siłownia – trochę więcej wysiłku
Trening przy użyciu urządzeń na siłowni mogą być wykonywane pod okiem trenera personalnego. Ćwiczenia z trenerem personalnym są całkowicie dopasowane do naszych potrzeb i możliwości. Doświadczenie trenera personalnego pozwoli dobrać odpowiednie obciążenie i technikę ćwiczenia. W czasie zajęć z trenerem cała jego uwaga jest całkowicie skupiona na naszych postępach i realizacji wyznaczonego planu treningowego. Zajęcia z trenerem personalnym pozwolą nam na precyzyjne wykonywanie ćwiczeń, więc minimalizowane jest ryzyko doznania kontuzji.
W czasie treningu siłowego nie ma niestety czasu na relaks – ćwiczenia służą osiągnięciu określonych celów, więc trzeba bardzo skupić się na ich wykonywaniu. Tu pracuje się powoli w odpowiednim dla własnego organizmu tempie. Plan treningowy na siłowni można realizować samodzielnie – tu jednak trzeba rozumieć sens wykonywanych ćwiczeń, poznać tajniki pracy mięśni i kontrolować sposób ich eksploatowania.
Kiedy fitness, a kiedy siłownia?
Osoby, które marzą o zgubieniu zbędnych kilogramów, powinny pomyśleć o aktywności fizycznej. Poczatkującym zaleca się zajęcia grupowe z fitnessu – dzięki temu zyskają motywację i dostrzegą, że nie tylko one borykają się z problemem zbędnych kilogramów. Kolejnym krokiem na drodze do osiągnięcia wymarzonej sylwetki są zajęcia z trenerem personalnym, który nauczy nas, jak „obsługiwać” własne ciało. Gdy już będziemy świadomi tego, w jaki sposób kontrolować swoje mięśnie, wówczas możemy samodzielnie kontynuować pracę nad ciałem.
Literatura:
Bazuń D. Po co tak się męczyć? Czynniki motywujące do aktywności w klubach fitness. Komunikat z badań. Rocznik Lubeslki. 2013;39(1):197-211.
Bazuń D. Kobiety i mężczyźni w przestrzeni klubów fitness. Dyskurs Młodych Andrologów. 2016;17:283-295.