Skóra kontra chłód

W chłodniejsze, bardziej wietrzne i deszczowe dni nasza skóra bardzo cierpi. Niskie temperatury osłabiają warstwę lipidową naskórka, a inne nieprzyjazne czynniki tylko ten stan pogarszają. Jak z tym walczyć? Nie obędzie się bez starannej pielęgnacji i solidnego nawilżenia.

Kiedy nasza skóra jest szczególnie narażona na niekorzystne warunki, musimy przyłożyć szczególne starania, by ją solidnie nawilżyć i zabezpieczyć. Nie chodzi tutaj jedynie o skórę twarzy – złe warunku atmosferyczne źle wpływają tak samo na skórę dłoni i całego ciała. Przeciwdziałanie zgubnym skutkom atmosferycznym na naszą skórę również nie może być jednostronne ani jednorazowe. Należy zadbać o nią zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, rano i wieczorem, przed cały okres, gdy istnieje ryzyko jej uszkodzenia.

Na stan naszej cery zwracamy jednak zwykle szczególną uwagę, dlatego od tego zacznijmy. Skóra twarzy jest oczywiście najbardziej wyeksponowana z całego ciała, również podczas chłodniejszych dni, kiedy całą resztę możemy zasłonić ubraniem. Dodatkowo to właśnie ta część naszej skóry ma najsłabszą warstwę lipidową, która i tak ulega uszkodzeniu przy niskich temperaturach.

Pielęgnację skóry twarzy w chłodne dni warto zacząć od solidnego oczyszczenia, do którego najlepiej używać substancji, które nie zawierają alkoholu, za to mają dobre pH. Po wyschnięciu na twarz należy nałożyć krem, przy czym mitem jest twierdzenie, jakoby najlepszy był krem nawilżający. Kremy tego typu nie są dobre podczas zimnych dni, bo zamarzają na naszej twarzy! Posiadaczki suchej cery powinny używać w takie dni kremów półtłustych lub tłustych, natomiast panie z cerą przetłuszczającą się mogą sięgnąć po kremy odżywcze o lżejszej konsystencji. Nie wolno przy tym pominąć skóry wokół oczu, która jest najdelikatniejsza i wymaga szczególnej pielęgnacji przy każdej pogodzie. Warto pamiętać, że stosowanie gęstszych formuł wiąże się z dłuższym procesem wchłaniania, dlatego przed rozpoczęciem wykonywania makijażu trzeba poczekać aż nałożony krem dobrze wsiąknie, co może zająć nawet do 30 minut. Na noc skórę twarzy należy przede wszystkim dobrze oczyścić, ponownie sięgając po preparaty bez alkoholu. Następnie należy nałożyć krem, tym razem może mieć właściwości nawilżające, dodatkowo dobrze, żeby odżywiał. Zamiast kremu można nałożyć maseczkę o podobnym działaniu, najcenniejsze będą te, które można zostawić na twarzy na całą noc, by solidnie się wchłonęły i miały szansę podziałać.

Aby skóra całego ciała dobrze funkcjonowała w mniej sprzyjających porach roku, można jej też pomóc od wewnątrz. Warto np. przyjmować suplementy diety, zawierające substancje pomocne w utrzymywaniu skóry w dobrej kondycji. Dobrze, aby w składzie miały one:

  1. Kolagen, który stanowi 70 proc. całego składu białkowego ludzkiego organizmu. Jego włóka odpowiadają za spojenie skóry, poprawiają jej elastyczność i to dzięki nim ma taką strukturę, jaką ma. Jego wytwarzalność spada z upływem lat, co powoduje m.in. powstawanie zmarszczek, utratę gęstości skóry i jej wiotczenie.
  2. Kwas hialuronowy, który odpowiada za wiązanie wody w warstwie skóry właściwej. Jedna cząsteczka takiego kwasu wchłania nawet 250 cząsteczek H2O, wtedy jego stan zmienia się w żelowaty. To dzięki kwasowi hialuronowemu skóra może być jędrna i gładka oraz odpowiednio nawodniona.
  3. Krzemionkę, która ulega rozpuszczeniu w skórze właściwej i w jej macierzy zewnątrzkomórkowej zbiera wodę. Dzięki twemu głęboko położone warstwy skóry są nawodnione i na zewnątrz skóra wygląda na nawilżoną, jędrną i zdrową.
  4. Biotynę, czyli witaminę, która pomaga enzymom dbać o odżywienie i wygląd naszej skóry. Jeśli brakuje jej w naszym organizmie, możemy to zauważyć po zmianach na skórze i wysypkach.
  5. Witaminę C, która działa antyoksydacyjnie, nie pozwala ścianom naczyń krwionośnych się rozszerzać, pomaga w procesie syntezowania kolagenu i dzięki niej szybciej goją się podrażnione partie skóry.
  6. Witaminę E, która również działa antyoksydacyjnie, pomaga w tworzeniu kolagenu i elastyny, dzięki którym skóra jest elastyczna. Jest tez potrzebna do efektywnego działania innych witamin.
  7. Witaminę A, która jest ważnym utleniaczem i neutralizatorem wolnych rodników. Jest potrzebny podczas regeneracji naskórka. Spowalnia też procesy starzenia.
  8. Cynk jest niezbędny w procesie syntezy kolagenu i podczas gojenia skóry. Jego braki mogą skutkować występowaniem trądziku, wysuszeniem, wypadaniem włosów i osłabieniem paznokci.
  9. Kwas omega-3, który utrzymuje odpowiednie działanie płaszcza hdrolipidowego, co nie pozwala na wysuszenie skóry. Opóźnia tez tworzenie się zmarszczek i procesy starzenia.
110

Tylko u nas!

  • Ciekawostki

    Lekko odchudzone świąteczne potrawy – Boże Narodzenie dla odchudzających się

    Święta w wersji fit - zainspiruj się!

    czytaj więcej
  • Leksykon produktów

    Ziemniaki – wartości odżywcze i zdrowotne oraz zastosowanie ziemniaków w dietach odchudzających

    Ziemniak - poznaj jego zalety!

    czytaj więcej
  • Ciekawostki

    Łatwe odchudzanie, czyli dieta dla leniwych

    Łatwe odchudzanie - dowiedz się więcej.

    czytaj więcej

Dodaj komentarz