Sok z cytryny – właściwości odżywcze i sposób na odchudzanie

Cytryna to naturalne lekarstwo na wzmocnienie odporności organizmu, a do tego obniża poziom cholesterolu, działa moczopędnie i usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Poza walką z przeziębieniem, można ją również wykorzystać w celach oczyszczających i odchudzających. Sok z cytryny pobudza trawienie i pomaga oczyścić organizm z toksyn.

W cytrynie znajduje się beta-karoten, a także witamina C, B, i E, jest również źródłem związków mineralnych, takich jak: potas, magnez, żelazo oraz sód. Zawiera również flawonoidy, czyli przeciwutleniacze, a także terpeny, które pobudzają w sposób naturalny wydzielanie śliny. Picie wody z cytryną powinno odbywać się pół godziny przed posiłkiem albo pół godziny po posiłku. Jest to bardzo ważne ze względu na oczyszczanie organizmu oraz poprawę metabolizmu.

Czy warto pić wodę z sokiem z cytryny?

Zaleca się, aby wypijać szklankę wody z sokiem z połowy cytryny. Jednak warto wiedzieć, że ten sok może osłabić szkliwo. Dlatego po wypiciu wody z sokiem cytrynowym należy przepłukać usta samą wodą, a dopiero po 30 minutach można umyć zęby. Taka woda z cytryną wspomaga odchudzanie, a zalety jej picia to, np.:

  • wspomaga i ułatwia trawienie, ale też odtruwa organizm;
  • obniża ciśnienie krwi;
  • zmniejsza ryzyko wrzodów żołądka;
  • wzmacnia naczynia krwionośne;
  • obniża cholesterol;
  • przyspiesza gojenie się ran.

Sok z cytryny dobry na odchudzanie

Picie soku z cytryny z wodą wspomaga przemianę materii, ale też może ją przyspieszyć dzięki oczyszczeniu jelit z toksyn. Poza tym zapobiega zaparciom, zmniejsza wchłanianie się cukrów, a to też ułatwia odchudzanie. Inna jej zaleta to źródło witaminy C, dzięki której lepiej wchłania się wapń, czyli pierwiastek, który uczestniczy w spalaniu tkanki tłuszczowej. Jednak picie samego soku z cytryny nie sprawi, że straci się zbędne kilogramy, a jeżeli będzie się go piło na czczo w dużych ilościach, to może przyczynić się do pojawienia nadkwasowości. Cytryna poprawia trawienie, ale też obniża indeks glikemiczny produktów, które się je, a dzięki temu dłużej utrzymuje się uczucie sytości.

Sok z cytryny najlepszy na oczyszczanie

Czy możliwe jest oczyszczanie organizmu sokiem z cytryny? Okazuje się, że tak, ponieważ sok z cytryny ma właściwości, które pozwalają rozpuścić zalegające złogi w przewodzie żółciowym lub trzustkowym, a także rozpuszcza zalegający śluz i masy kałowe w jelicie. Taka kuracja cytrynowa, bardzo często w połączeniu z miodem lub solą, może spowodować, że pojawi się ból głowy, osłabienie i nudności. Nie zaleca się stosowania kuracji jednocześnie ze stosowaniem środków przeczyszczających, ponieważ może to mieć ważne konsekwencje dla zdrowia i powodować niedobory witamin i minerałów. Poza tym picie wody z cytryną jest niewskazane dla osób z chorobą wrzodową oraz nadkwasowością.

Czy są jakieś skutki uboczne?

U niektórych osób mogą się pojawić skutki uboczne stosowania wody z sokiem z cytryny, a są to:

  • uszkodzenie szkliwa – zbyt częste picie dużych ilości kwaśnych napojów może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa albo nadwrażliwości płytki nazębnej. Dlatego warto pić ten napój przez słomkę;
  • zgaga – jeśli będzie się pić wodę ze zbyt dużą ilością cytryny, może to zakończyć się zgagą lub doprowadzić do nasilenia objawów;
  • odwodnienie – woda z sokiem ma właściwości moczopędne, a przez to jej picie w dużych ilościach może spowodować odwodnienie organizmu. Jeśli po wypiciu takiego napoju odczuwa się pragnienie, to jest to znak, że należy spożywać go mniej.

Woda z cytryną działa oczyszczająco również na skórę, ponieważ dzięki temu napojowi można pozbyć się zanieczyszczeń, a cera zyskuje nowy blask i wygląda na wypoczętą.

497

Tylko u nas!

Dodaj komentarz