Sposoby na naturalne przyspieszenie metabolizmu

Zasada jest prosta: im szybszy metabolizm, tym szybsze spalanie kalorii. Im szybciej spalasz kalorie, tym szybciej chudniesz. Przemiana materii może się rozleniwiać z biegiem czasu, przyczyną może być nawet zdrowa dieta odchudzająca. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz rozkręcić swój metabolizm i to w zupełnie naturalny sposób

Kilka produktów wspierających przemianę materii

Przemianę materii można przyspieszyć przede wszystkim poprzez dietę. Wystarczy nieco zmodyfikować swój codzienny jadłospis, by rozpędzić metabolizm.

  • Zamień czarną herbatę na zieloną

Naukowcy odkryli, że zielona herbata błyskawicznie przyspiesza metabolizm. To najlepszy sprzymierzeniec osób, które walczą z nadprogramowymi kilogramami. Przede wszystkim potęguje działanie enzymów trawiennych, zmniejsza także apetyt, warto więc pić ją wtedy, gdy przyjdzie ochota na podjadanie.

  • Nie rezygnuj z kawy

Za przyspieszanie metabolizmu w zielone herbacie odpowiedzialna jest kofeina. Ta sama, która w dużych ilościach znajduje się w ziarnach kawy. Zieloną herbatę można więc pić na zmianę z kawą, pod warunkiem oczywiście, że twój organizm dobrze ją toleruje.

  • Jedz produkty o zwiększonej zawartości żelaza

Żelazo ma w organizmie bardzo ważną funkcję. Dostarcza tlen do mięśni. Kiedy go brakuje, cały organizm zwalnia, a proces rozchodzenia się substancji odżywczych po ciele jest znacznie dłuższy. Dlatego zadbaj o odpowiednio wysoki poziom żelaza we krwi, jedząc takie produkty jak szpinak czy zielona pietruszka. Żelazo jest obecne także w papryce, fasolce i brokułach. Od czasu do czasu na diecie odchudzającej pozwól sobie także na czerwone mięso lub podroby.

  • Przyprawiaj ostrymi przyprawami

Do dań obiadowych dokładaj ostrych przypraw, najlepiej ostrej papryki. Chili zawiera kapsaicynę, substancję, która przyspiesza proces trawienia. Jest to produkt termogeniczny, co oznacza, że przyczynia się do wytworzenia ciepła. Dla organizmu to znak, że należy przyspieszyć i wszystko strawić o wiele szybciej. Metabolizm będzie podkręcony na maksymalne obroty.

  • Przestaw się na ryby

Zwłaszcza te zimnowodne, morskie i tłuste. Tuńczyk, łosoś, halibut czy śledź powinny znaleźć się na twoim talerzu co najmniej raz w tygodniu, a najlepiej częściej. Są smaczne, zdrowe, stosunkowo niskokaloryczne, a przede wszystkim zawierają tłuszcze Omega 3, które wspierają i przyspieszają przemianę materii i pozwalają spalić tłuszcz.

Codzienne nawyki dla przemiany materii

  • Szklanka wody codziennie rano

Codziennie po przebudzeniu wypij szklankę wody, najlepiej chłodnej lub w temperaturze pokojowej. Ma to wiele plusów, a jednym z nich jest to, że organizm będzie potrzebował się ogrzać i zacznie przyspieszać pracę.

  • Regularne posiłki

Nic tak nie rozleniwia metabolizmu, jak nieregularne jedzenie. Jeśli nie będziesz robić przerw między posiłkami, ciało zacznie spowalniać metabolizm. W tym przypadku tempo jest hamowane zarówno przez wydłużenie czasu między posiłkami, jak i ciągłe podjadanie. Zwłaszcza śniadanie powinno być zjedzone na czas – wtedy zaczniesz dzień bardziej energicznie, tak samo Twój organizm.

  • Ćwicz umiarkowanie intensywnie

Wiadomo, że każda aktywność fizyczna jest zbawienna dla organizmu i przyspiesza tempo chudnięcia. W przypadku metabolizmu jednak intensywne ćwiczenia nie sprawdzają się zbyt dobrze. O wiele lepiej działa trening interwałowy, prowadzony na średnim poziomie wysiłku. Umiarkowany wysiłek pobudza komórki do intensywniejszej pracy, a taki stan potrafi się utrzymać jeszcze długo po zakończeniu treningu. Forsowne wyczyny tylko wykańczają ciało, które nie ma siły przyspieszyć przemiany materii.

960

Tylko u nas!

Dodaj komentarz