
Zarówno odżywki, jak i sterydy stosowane są w celu zwiększenia przyrostu masy ciała oraz poprawienia wydolności fizycznej organizmu. Różnica pomiędzy ich działaniem jest jednak ogromna. Niestety, po sterydy sięgają zarówno profesjonalni sportowcy, jak również ci, którzy są amatorami w tej dziedzinie, bardzo często nie zdając sobie sprawy z ich rzeczywistego wpływu na zdrowie. Pora zatem poznać różnice pomiędzy działaniem tych substancji.
Odżywki i suplementy
Suplementy diety dla sportowców, podobnie jak i odżywki białkowe, kreatynowe to środki, których głównym zadaniem jest uzupełnienie braków składników odżywczych spowodowanych nadmiernym wysiłkiem w czasie treningów mających na celu wzrost masy mięśni czy też poprawienia kondycji. Stanowią one poniekąd uzupełnienie diety, która często nie jest w stanie w pełni zaspokoić zwiększonych potrzeb organizmu. Różnego rodzaju suplementy ma masę, takie jak wspomniane odżywki białkowe, dodatkowo wspomagają rozrost mięśni bez jednoczesnego zwiększania tkanki tłuszczowej, a wręcz przyspieszają jej spalanie.
Z tego też powodu, bardzo często bywają wykorzystywane jako doskonały środek na wspomaganie odchudzania. Suplementy na masę mięśniową, podobnie jak wszystkie preparaty na odchudzanie, jeśli są zażywane zgodnie z zaleceniami i we właściwych ilościach, nie powodują żadnych skutków ubocznych. Suplementy diety na odchudzanie zazwyczaj w swoim składzie posiadają cały szereg naturalnych substancji, które dzięki swoim właściwościom przyspieszają i usprawniają metabolizm, mobilizując organizm do szybszego spalania spożytych kalorii.
Suplementy na odchudzanie zażywane w połączeniu ze zbilansowaną, rozsądną dietą oraz odpowiednim treningiem fizycznym, pomagają w walce ze zbędnymi kilogramami. Zabezpieczają też jednocześnie organizm przed niedoborem niektórych składników odżywczych, który wynika ze stosowanej diety lub jest skutkiem intensywnych treningów.
Sterydy
Zupełnie inną grupę środków stanowią sterydy. Pomimo tego, że w postaci naturalnie występujących w organizmie substancji są dla jego prawidłowego funkcjonowania po prostu niezbędne, to już sterydy na masę stanowią realne zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Związki te są na tyle niebezpieczne, że zbyt długie zażywanie ich nawet w postaci leków sterydowych może prowadzić do wystąpienia groźnych skutków ubocznych, w tym uzależnienia.
Pomimo dużego niebezpieczeństwa związanego z zażywaniem sterydów bez kontroli lekarskiej, wiele osób sięga po nie w celu spowodowania szybkiego przyrostu mięśni oraz poprawienia kondycji fizycznej, nie do końca zdając sobie sprawę z faktu, że stanowią one dla ich zdrowia prawdziwe zagrożenie.
Najważniejsze różnice
Choć po części wymieniliśmy już najważniejsze różnice pomiędzy odżywkami i suplementami diety a sterydami, pora zawrzeć je w krótkim podsumowaniu. Kluczową różnicą pomiędzy obiema grupami środków wspomagających przyrost mięśni i przyspieszających proces spalania tkanki tłuszczowej jest poziom bezpieczeństwa ich zażywania. O ile odżywki stosowane zgodnie z zaleceniami są dla zdrowia bezpieczne, o tyle sterydy wywołują wiele skutków ubocznych.
Co ważne, żadna odżywka ani suplement diety przeznaczony dla wzmocnienia efektów treningu w swoim składzie nie posiadają sterydów. Preparaty tego typu zawierają wyłącznie naturalne składniki i substancje, które w mniejszych ilościach można spotkać w wielu produktach spożywczych, na co dzień występujących w zbilansowanej diecie człowieka. Mogą to być na przykład węglowodany pochodzące ze skrobi jęczmiennej lub białka wyizolowane z mleka. Ich działanie często uzupełnione jest substancjami roślinnymi, między innymi ekstraktami z żeń-szenia, zielonej herbaty czy kakaowca.
Na koniec jeszcze jedna ważna różnica dotycząca odżywek i sterydów. O ile te pierwsze możemy legalnie i bez trudu kupić w różnych sklepach zajmujących się sprzedażą środków suplementacji diety, a także w aptekach, o tyle sterydy i preparaty z ich zawartością często pochodzą z niebezpiecznych, nielegalnych źródeł, ponieważ do ich zakupu w aptece potrzebna jest recepta potwierdzająca zalecenia lekarza w tej kwestii. A jak nietrudno się domyślić, żaden rozsądny lekarz nie przepisze sterydów „na masę”.