Sterydy – w jaki sposób wpływają na nasze zdrowie?

Sterydy? Co to w ogóle jest? Często słyszymy, że ktoś „przypakował” na sterydach czy mięso z hodowli przemysłowej jest pełne sterydów, czy że coś wyrosło jak na sterydach. Te wszystkie wyrażenia i skojarzenia budzą w nas pewien niepokój. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Czym są sterydy?

Steroidy czy też inaczej sterydy to ogromna grupa organicznych związków chemicznych, które pełnią w organizmie wiele różnych funkcji. Do tej grupy zalicza się między innymi cholesterol, testosteron, progesteron czy kortyzon.
W potocznym rozumieniu sterydy kojarzą się tylko ze sterydami anabolicznymi, zakazanym środkiem dopingującym. Mając tylko taką wiedzę, możemy być zaskoczeni, że na nasze dolegliwości lekarz prowadzący przepisze nam „steryd”. Musimy sobie uzmysłowić, że sterydy to szeroka grupa leków, którymi leczy się takie choroby jak, między innymi, astma, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, stosowane są też w wielu chorobach dermatologicznych czy przy zapobieganiu odrzucenia przeszczepów. Sterydów zapisywanych przez lekarza nie ma się co bać. Oczywiście, jak każdy inny lek, posiadają one wiele skutków ubocznych, jednak każdy lekarz opierając się na całej swojej wiedzy i doświadczeniu wybiera dla swoich pacjentów rozwiązanie, które uznaje za najlepsze i w razie wątpliwości pacjenta może je rozwiać w czasie wizyty.

Doping czyli sterydy anaboliczne

Zupełnie inaczej się ma sprawa ze sterydami anabolicznymi, czyli po prostu dopingiem. Mimo tego, że są zakazane co jakiś czas słychać o aferach dopingowych, w których biorą udział sportowcy ze światowej czołówki, a zwykły człowiek może bez problemu kupić je w internecie.

Ale czy warto? Po sterydy sięgają często ludzie, którzy chcą uzyskać szybki, spektakularny efekt, nie wkładając w niego dużo wysiłku. Sięgają po nie też ludzie, którzy mimo długotrwałych treningów doszli już „do ściany” swoich fizycznych możliwości i szukają metod na dalszy rozwój, nawet za cenę swojego zdrowia.

Stosowanie sterydów jako dopingu zawsze jest złe. W przypadku kiedy lekarz zapisze nam leki oparte na sterydach bierzemy ściśle kontrolowane dawki i w razie jakichkolwiek działań niepożądanych jesteśmy pod stałą opieką. Kiedy jednak ktoś zdecyduje się na zakup sterydów w internecie, oprócz tego, że oszukuje sam siebie, naraża się na szereg niepożądanych skutków ubocznych.

Konsekwencje stosowania sterydów anabolicznych

Sterydy wpływają niekorzystnie na pracę większości narządów. Powodują między innymi pojawienie się nadmiernego owłosienia na całym ciele i na twarzy zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, ginekomastię czyli nadmierny rozrost piersi, głównie u mężczyzn, przyspieszają starzenie się tkanek, głównie kości u mężczyzn. Sterydy mogą również uszkadzać wątrobę, spowodować łysienie czy pojawienie się trądziku. Rozregulowują gospodarkę hormonalną, która może już nigdy nie wrócić do normy. Mogą również powodować spadek libido i bezpłodność u mężczyzn, a nienaturalny wzrost libido u kobiet. Sterydy mogą również odpowiadać za stałe obniżenie głosu u kobiet. Mimo że na forach dla „pakerów” pojawiają się rady jak poradzić sobie ze skutkami ubocznymi to organizm po takiej kuracji może nigdy nie wrócić do normy.

Zatem czy należy się bać sterydów? Tych przepisanych przez lekarza nie – oczywiście możemy podchodzić do nich ostrożnie, jak do każdych innych leków, ale musimy też wierzyć lekarzowi, że podejmuje najlepszą dla nas decyzję. Jeżeli chodzi jednak o sterydy anaboliczne, stosowane jako niedozwolony doping to należy je omijać jak najszerszym łukiem.

1 446

Tylko u nas!

Jeden komentarz “Trening siłowy pod biegi ekstremalne

  1. rafalala

Dodaj komentarz