Stosujesz doustną antykoncepcję? Poznaj jej wady i zalety

Nie każda kobieta chce mieć dzieci. A dokładniej, nie każda kobieta chce mieć dziecko w młodym wieku. Dlatego tak popularna stała się antykoncepcja. Pod tym hasłem mieszczą się metody, dzięki którym kobieta może zapobiegać niechcianemu zapłodnieniu. Metody antykoncepcji są bardzo różne, dlatego warto poznać je wszystkie, zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj.

Rodzaje antykoncepcji

Na wstępie należy przypomnieć, że obecnie stosuje się trzy podstawowe rodzaje antykoncepcji. Pierwszą jest antykoncepcja hormonalna, kolejna to antykoncepcja mechaniczna, mówimy również o antykoncepcji naturalnej, a konkretniej o planowaniu rodziny. Jeśli chodzi o ostatni rodzaj, opiera się ona na obserwowaniu własnego ciała i zachodzących w nim procesów. Na tej podstawie obliczamy dni płodne i niepłodne, czyli takie, w których możliwe jest zajście w ciążę lub też nie. Antykoncepcja mechaniczna to tworzenie swego rodzaju bariery dla plemników, przez co mają one utrudniony dostęp do błony śluzowej macicy. Natomiast antykoncepcja hormonalna, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z oddziaływaniem na organizm specjalnie dobranych hormonów.

Co warto wiedzieć o tabletkach?

Tabletki antykoncepcyjne to zdecydowanie najpopularniejsze środki antykoncepcji. Tabletki antykoncepcyjne mają za zadanie chronić przed zapłodnieniem. Jest to możliwe aż na trzy sposoby. Po pierwsze – hamowana jest owulacja, dzięki czemu jajeczko nie zostaje uwolnione. Po drugie, na wypadek gdyby jednak doszło w jakiś sposób do owulacji, zagęszczony zostaje śluz w szyjce macicy, dzięki czemu plemniki mają zdecydowanie utrudniony dostęp. Po trzecie, gdyby dwie poprzednie metody zawiodły, zmieniona zostaje grubość błony śluzowej macicy w taki sposób, aby nie było możliwości zagnieżdżenia się w niej zarodka.

Tabletki antykoncepcyjne dzielimy ze względu na ilość składników na jednoskładnikowe (tzw. minipigułki), jak również na dwuskładnikowe, do których zalicza się większość dostępnych na rynku tabletek. Dwuskładnikowe dzielą się ponadto na jedno, dwu lub trzyfazowe. W przypadku tych dwóch ostatnich bardzo ważna jest odpowiednia kolejność ich przyjmowania. Wyróżniamy także tabletki antykoncepcyjne po stosunku. Stosowane mogą być w sytuacjach kryzysowych, kiedy na przykład pękła prezerwatywa, a kobieta nie przyjmuje doustnej antykoncepcji. Pierwszą tabletkę trzeba zażyć maksymalnie do 72 godzin od stosunku, a kolejną 8 godzin później.

Czy tylko zalety?

Tabletki antykoncepcyjne mają wiele zalet, aczkolwiek trzeba pamiętać też o tym, że o ile chronią one przed niechcianą ciążą, nie chronią już np. przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wiele kobiet skarży się również na efekty uboczne jak wahania nastroju, spadek libido, przybieranie na wadze. Dlatego warto w takiej sytuacji dodatkowo sięgnąć po naturalne środki wspierające organizm w czasie przyjmowania tabletek. Jednym z polecanych preparatów jest doustny preparat Femi Protect opierający się na ziołowych składnikach, którego zadaniem jest wspomaganie organizmu właśnie podczas stosowania antykoncepcji doustnej. Dzięki niemu wspomagana jest praca wątroby, poprawia się metabolizm węglowodanów i tłuszczów.

Femi Protect nabyć można bez recepty w aptekach – w przeciwieństwie do antykoncepcji hormonalnej, ponieważ tabletki antykoncepcyjne bez recepty nie są wydawane. Dzieje się tak dlatego, że tego typu środki antykoncepcyjne muszą być indywidualnie dobrane do organizmu kobiety – chodzi o odpowiedni dobór hormonów. Jeśli więc chcemy cieszyć się seksem bez widma niechcianej ciąży i zarazem uciążliwych skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej, warto wybrać po pierwsze dobrej jakości tabletki antykoncepcyjne, a dodatkowo środki ochronne, jak wspomniany preparat Femi Protect.

149

Tylko u nas!

 • Ciekawostki

  Zaplanuj swoją wagę – jak określić cel odchudzania

  Sprawdź jak określić cel swojego odchudzania!

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Brak energii? Sprawdź, co Ci jej doda!

  Poznaj skuteczne sposoby na odzyskanie energii.

  czytaj więcej
 • Leksykon produktów

  Ryż biały, brązowy i basmati – wartości odżywcze i zastosowanie w dietach odchudzających

  Poznaj odmiany ryżu i zobacz ile zawiera wartości odżywczych!

  czytaj więcej

Dodaj komentarz