
Stretching to popularna nazwa ćwiczeń rozciągających, świetnie sprawdzających się u osób, które spędzają długie godziny w jednej pozycji, na przykład podczas pracy przed komputerem (ćwiczenia rozciągające kręgosłup, ćwiczenia rozciągające plecy, ćwiczenia rozciągające nóg). Ćwiczenia na rozciąganie mogą być wykonywane na zakończenie treningu (stretching statyczny), ponieważ działają rozluźniająco, pobudzają krążenie krwi, pomagają dotlenić mózg i stanowią doskonały sposób na odprężenie – idealny dla zmęczonego dużym wysiłkiem ciała i umysłu. Mogą także stanowić formę rozgrzewki (stretching dynamiczny) przygotowującej ciało do treningu. Jak powinien wyglądać stretching dla początkujących, jak ćwiczyć i na co zwracać uwagę podczas wykonywania kolejnych ćwiczeń?
Co to jest stretching?
Na początek warto sobie wyjaśnić, czym w ogóle jest stretching. Dosłowne tłumaczenie tego słowa oznacza rozciąganie. Ćwiczenia stretching to ćwiczenia rozluźniające, rozciągające i oddechowe, które wykonuje się przy spokojnej, kojącej muzyce. Tworzą je elementy jogi i pilatesu, które angażują do pracy poszczególne partie mięśni (np. stretching nóg – ćwiczenia rozciągające łydki, ćwiczenia rozciągające uda, ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg). Choć stretching zazwyczaj kojarzy nam się z ćwiczeniami prostymi i niewymagającymi dużego wysiłku, tak naprawdę ich prawidłowe wykonywanie wymaga od nas zaangażowania i może w rezultacie okazać się mocno męczące.
Ważne, aby ćwiczenia stretchingowe dostosować zakresem do indywidualnych potrzeb oraz tego, w jakim momencie będziemy je wykonywać (ćwiczenia rozciągające po bieganiu, ćwiczenia rozciągające po treningu, ćwiczenia rozciągające mięśnie wchodzące w skład rozgrzewki). Ćwiczenia rozciągające dla początkujących powinny być mało skomplikowane, aby ich wykonywanie nie sprawiało nam większego problemu. Na początek skupmy się przede wszystkim na ćwiczeniach oddechowych. Stretching stopniowo możemy rozszerzać, wprowadzając do niego zestaw ćwiczeń rozciągających i rozluźniających.
Stretching – ćwiczenia, które mają moc!
Stretching, czyli rozciąganie mięśni, zaleca się wszystkim osobom, które ze względu na charakter swojej pracy pozostają przez większą część dnia w jednej pozycji (wykonują swoje obowiązki na stojąco lub siedząco). Rezultatem takiej sytuacji są bolesne skurcze mięśni oraz problemy z kręgosłupem. Również ci, którzy prowadzą mocno aktywny tryb życia i wiele godzin w ciągu tygodnia spędzają na siłowni, potrzebują ćwiczeń rozciągających wchodzących w skład stretchingu. Dzięki nim ich mięśnie stają się bardziej elastyczne, a przez to bardziej odporne na urazy i kontuzje wynikające z intensywnych treningów. W tym przypadku stretching powinien następować tuż po zakończeniu wysiłku fizycznego.
Ćwiczenia można wykonywać bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Poza właściwościami przekładającymi się bezpośrednio na rozciągnięcie mięśni, stretching zwiększa ruchomość i elastyczność stawów, czyniąc je bardziej odpornymi na urazy wynikające z nadmiernego obciążenia oraz wysmukla całą sylwetkę. Poprawie ulega także kondycja organizmu, jego gibkość i elastyczność. To doskonały sposób na zachowanie sprawności w każdym wieku. Zalety wynikające ze stretchingu coraz częściej doceniają trenerzy, którzy wprowadzają ten rodzaj ćwiczeń już do rozgrzewki poprzedzającej właściwy trening.
Stretching w domu to świetna propozycja dla tych, którzy zamiast siłowni, wybierają treningi w zaciszu swojego domu. Przykłady ćwiczeń stretchingowych można znaleźć w Internecie lub skorzystać z gotowych zestawów dostępnych na płytach DVD. Zrezygnować z tego rodzaju ćwiczeń powinny osoby cierpiące na przewlekłe bóle mięśni, stawów i kości wynikające z różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości. W przypadku występowania innych przewlekłych chorób, przed rozpoczęciem stretchingu warto zasięgnąć opinii lekarza.