Superfood – co kryje się pod tym hasłem?

Superfood – to pojęcie weszło na co dzień do słownika wszystkich, którzy cenią sobie zdrowe jedzenie i usiłują uregulować swoją wagę. To bardzo pojemna kategoria – okazuje się, że super mogą być zarówno produkty, widywane na polskich stołach od zawsze, te mniej znane, choć wyjątkowo smaczne i najbardziej egzotyczne, których musisz szukać w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Co to jest superfood?

Superfood – co to w zasadzie jest?

Nie ma jednej definicji, która określałaby, co to jest “superfood”. W zasadzie wiele osób obejmuje tym terminem żywność nieprzetworzoną, która zawiera wyjątkowo dużo wartości odżywczych i różne składniki potrzebne organizmowi człowieka. W przeciwieństwie do suplementów diety, są to wyłącznie produkty pochodzenia naturalnego, nieprzetworzone w żaden sposób. Nie jest to także tak zwana żywność funkcjonalna, czyli naturalna żywność z dodatkami, mającymi za zadanie wspierać organizm i dostarczać mu odpowiednich składników odżywczych.

Superfoods ma wiele zadań. Przede wszystkim, duże stężenie składników mineralnych powinno efektywnie wspierać organizm, poprawiać metabolizm i odżywiać. Poprawia funkcjonowanie systemu kostnego, sercowo-krwionośnego i odporności. Na dodatek, wprowadzenie superfoods do codziennej diety zapobiega chorobom, opóźnia starzenie się, a niektórzy wierzą też, że może uchronić nas przed rakiem. Jedzenie superfoods ma być odpowiedzią na pytanie, jak żyć długo i zdrowo. Jedno jest pewne – to zastrzyk witamin, minerałów i substancji odżywczych, których w codziennej diecie często brakuje.

Superfood – co może nim zostać?

O tym, czy coś zostaje superfood, czy nie, decyduje bardzo wiele czynników. W zasadzie nie istnieje jedna lista superfoods, ponieważ każdy lekarz i naukowiec będzie brał pod uwagę co innego. Można jednak stwierdzić, że produkty, które otrzymują to miano, charakteryzują się zwiększoną zawartością witamin antyoksydacyjnych, zwłaszcza D, innych przeciwutleniaczy, minerałów i kwasów tłuszczowych omega 3.
Aby produkt mógł zostać sklasyfikowany jako superfoods, zawartość składników musi być potwierdzona naukowo. Od czasu do czasu na rynku pojawia się nowy superfood, który ma nam zapewnić wieczne zdrowie, ponieważ został przebadany pod kątem leczniczych i dobroczynnych właściwości.

Superfoods – lista przykładowych produktów

Lista wydaje się nieskończenie długa. Znajdziesz na niej naprawdę różnorodne produkty – od najbardziej egzotycznych, jak jagody goi lub acai, aż po polski czosnek czy świetnie znane i bardzo lubiane brokuły. Do tego możesz tutaj jeszcze znaleźć rośliny, których wcześniej się nie jadło, takie jak spirulina, młody jęczmień czy pędy młodego owsa. Masz więc ogromny wybór i możesz śmiało założyć, że każdego dnia na twoim stole pojawi się nowy produkt z kategorii superfood.

W skrócie można stwierdzić, że na tej liście znajdą się przede wszystkim tłuste ryby – głównie ze względu na dużą zawartość tłuszczów Omega 3, a także owoce i warzywa – zwłaszcza jarmuż, świeże, dobrej jakości oleje, orzechy, a także kiszonki.

Chociaż w przypadku superfood lista jest naprawdę długa i wzbudza kontrowersje wśród lekarzy i dietetyków, można śmiało założyć, że wszystkie produkty mają świetny wpływ na nasz organizm i warto wprowadzić je do codziennej diety. Z pewnością nam nie zaszkodzą, a niosą ze sobą stosunkowo dużą dawkę składników odżywczych, których zapotrzebowanie trudno zaspokoić codzienną dietą.

246

Tylko u nas!

Dodaj komentarz