Tae Bo – poznaj moc wschodnich sztuk walki

Tae Bo to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i spalenie nadprogramowych kalorii. Ten intensywny i wymagający trening stanowi połączenie aerobiku z elementami różnych sztuk walk – karate, boksu, aikido, kickboxing, taekwondo. Wschodnie sztuki walki wprowadzają do tradycyjnych ćwiczeń ciekawe urozmaicenie, a dodatkowo pozytywnie wpływają na ogólną sprawność fizyczną całego organizmu i poprawiają samopoczucie ćwiczących, pomagając pozbyć się agresji i napięcia emocjonalnego. Tae Bo może trenować każdy, bez względu na wiek i płeć, pod warunkiem, że lubi intensywne i wymagające sporego wysiłku ćwiczenia fizyczne. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tych wyjątkowych ćwiczeń ogólnorozwojowych?

Sztuki walki sposobem na szczupłą sylwetkę, czyli Tae Bo bez tajemnic

Treningi Tae Bo zyskują coraz większą popularność, zjednując sobie szerokie grono zwolenników doceniających korzyści z nich płynące. Ten rodzaj ćwiczeń powstał w Stanach Zjednoczonych, gdzie wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalnych trenerów, jak i tych, którzy szukają skutecznych metod na poprawę kondycji i wydolności organizmu. Sama nazwa tego treningu została zaczerpnięta od pierwszych liter nazw dwóch dyscyplin sportowych, których elementy wchodzą w skład poszczególnych ćwiczeń – taekwondo i boxing.

Każde ćwiczenie, pomimo tego, że składa się z ruchów charakterystycznych dla poszczególnych sztuk walki, nie wiąże się z żadną z technik samoobrony i nie może być za nią uznane. Cały trening opiera się na ćwiczeniach zaczerpniętych z fitnessu, uzupełnionych o ciosy i wykopy, pochodzące ze sztuk walki. Ćwiczenia, poprzedzone rozgrzewką, wykonuje się w towarzystwie rytmicznej, energetycznej muzyki, która wyznacza tempo treningu. Na zakończenie zaleca się ćwiczenia odprężające i wyciszające. W zależności od stopnia zaawansowania i kondycji fizycznej, cały trening może trwać nawet do 60 minut.

Dlaczego warto?

Tae Bo to dziedzina fitness, która doskonale sprawdza się w zakresie poprawy kondycji i sprawności motorycznej. Poza tym tak intensywny trening fizyczny świetnie modeluje i wysmukla ciało, pomagając redukować masę i spalać zbędne kalorie (nawet do 800 kcal w trakcie godzinnego treningu) . Dodatkowym walorem treningów jest poprawa jędrności ciała i metabolizmu organizmu. Wykonywanie ćwiczeń zawierających elementy zaczerpnięte ze stuk walki pomaga rozładować napięcie emocjonalne, pozbyć się stresu, złych emocji i agresji, poprawiając tym samym samopoczucie.

Ćwiczenia Tae Bo poprawiają koordynację ruchową i pozytywnie wpływają na elastyczność mięśni. Treningi, oprócz tego, że oddziałują na całe ciało, są bardzo wymagające i dynamiczne, dlatego też polecane są zwłaszcza tym osobom, które lubią intensywny wysiłek fizyczny. Pomimo tego, że Tae Bo zawiera elementy zaczerpnięte z boksu, nie ma obawy o to, że podczas treningu może dojść do jakichkolwiek urazów związanych z wykonywaniem poszczególnych ruchów – wszystkie wykonuje się „w powietrzu”.

Aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, warto korzystać z zajęć prowadzonych przez profesjonalnych trenerów, które zapewniają ćwiczącym optymalne warunki podczas treningów. Ponadto trener, dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, wspomaga uczestników zajęć w precyzyjnym wykonywaniu ćwiczeń, poprawiając efektywność. Najlepsze rezultaty, podobnie jak w przypadku pozostałych rodzajów treningów, można osiągnąć poprzez systematyczność. Pierwsze efekty można zauważyć już po miesiącu regularnych ćwiczeń. Na początku przygody z ćwiczeniami Tae Bo zaleca się nieznaczne obniżenie tempa treningów, by dostosować ich intensywność do wydolności i kondycji fizycznej organizmu.

492

Tylko u nas!

Dodaj komentarz