TBC – co kryje się pod tym terminem fitness?

Skrót TBC, czyli Total Body Conditio, dosłownie oznacza wzmocnienie mięśni całego ciała. Ćwiczenia aerobowe wykonywane podczas jego trwania skierowane są przede wszystkim na nogi, pośladki, ręce oraz brzuch. Ich zadaniem jest wzmocnienie mięśni poszczególnych partii ciała, poprawa ogólnej kondycji organizmu oraz wysmuklenie sylwetki. Wykonuje się je w rytm energetycznej muzyki, często z użyciem różnych sprzętów (hantle, piłki, step). Ze względu na to, że ćwiczenia TBC są stosunkowo proste i nie wymagają dużego wysiłku, stanowią idealną propozycję dla kobiet, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fitnessem. Co jeszcze warto wiedzieć o TBC fitness i jak przygotować się do treningu?

Czym jest TBC?

Wiele osób, podejmując aktywność fizyczną, zastanawia się nie tylko nad tym, jak pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także jak wzmocnić mięśnie. Idealną odpowiedzią na ich rozterki okazuje się być trening TBC, określany przez niektórych, jako rozbudowany trening aerobowy. Stanowi on połączenie tradycyjnych ćwiczeń aerobowych z ćwiczeniami wzmacniającymi, modelującymi mięśnie. Zgodnie z nazwą, jego głównym zadaniem jest jednoczesne wzmocnienie i wymodelowanie mięśni całego ciała. Do przeprowadzenia treningu, poza muzyką, wykorzystuje się różne przedmioty stanowiące dodatkowe obciążenie, za sprawą których cały trening staje się jeszcze bardziej efektywny.

Całość poprzedza trwająca około 10 – 15 minut rozgrzewka, mająca na celu przygotowanie mięśni do podjęcia wysiłku. Po niej następują ćwiczenia treningu aerobowego, które wykonuje się w rytm muzyki. Są to ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, ud, ramion, brzucha i pośladków. W zależności od stopnia zaawansowania oraz ogólnej kondycji organizmu, można je poszerzyć o dodatkowe sprzęty – hantle, gumy, piłki, taśmy i inne. Ćwiczenia aerobowe w domu mogą stać się świetną alternatywą dla treningu aerobowego na siłowni, ponieważ są bardzo proste, a ich prawidłowe wykonanie nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy.

Ci, którzy nie mogą poszczycić się doskonałą sprawnością fizyczną, powinni zdecydować się na ćwiczenia aerobowe dla początkujących, których wykonanie nie powinno sprawić im większych trudności. Przygotowanie do treningu może poprzedzić zmiana nawyków żywieniowych i zastosowanie specjalnej diety aerobowej, która ma za zadanie dostarczyć do organizmu odpowiednie składniki odżywcze, zapewniające mięśniom dużą dawki energii.

TBC – czy warto?

Trening TBC skupia się przede wszystkim na modelowaniu sylwetki i kształtowaniu mięśni. Systematyczne i prawidłowe wykonywanie kolejnych ćwiczeń pozwala podkreślić kształt mięśni całego ciała, a przy tym nadać sylwetce pożądany wygląd. Jego dodatkową zaletą jest redukcja tkanki tłuszczowej (podczas jednego treningu można spalić nawet do 600 kcal), poprawa ogólnej kondycji i wydolności organizmu, a także przyspieszenie przemiany materii. Dzięki temu, że podczas wykonywania ćwiczeń przyspiesza krążenie krwi, skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Dodatkowym atutem treningów jest poprawa koordynacji ruchowej.

Warto wspomnieć, że podczas treningów liczba skoków jest niewielka, w związku z czym ćwiczenia nie obciążają nadmiernie stawów, a co za tym idzie, nie przyczyniają się do ich osłabienia i nie zwiększają ich podatności na urazy i kontuzje. Trening TBC to propozycja dla wszystkich początkujących, ale bardziej zaawansowani również mogą skupić się na tej formie treningu, wprowadzając po prostu dodatkowe obciążenie. TBC można więc określić mianem fitnessu dla każdego.

626

Tylko u nas!

Dodaj komentarz