Trening funkcjonalny – czym jest i co daje?

Na szczęście dla naszego zdrowia i kondycji w ostatnim czasie zapanowała prawdziwa moda na treningi i bycie fit. Przeróżne zestawy ćwiczeń bardziej lub mniej wymagających zaangażowania i wysiłku cieszą się ogromną popularnością. Trenerzy w odpowiedzi na tak duże zainteresowanie przygotowują coraz to nowsze propozycje ćwiczeń fizycznych, które pozwoliłby w zależności od indywidualnych potrzeb poprawić kondycję, wzmocnić wytrzymałość, czy też pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Czy z wszystkich warto skorzystać? Dziś po lupę wędruje trening funkcjonalny. Spróbujemy dowiedzieć się o nim czegoś więcej, czym jest i jak wygląda, a przede wszystkim dla kogo jest przeznaczony.

Czym jest trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny, nazywany przez niektórych funkcjonalnym fitnessem, to rodzaj bardzo intensywnych ćwiczeń. Jego głównym celem jest rozbudowa mięśni oraz ich wszechstronne wzmocnienie. Cechą charakterystyczną ćwiczeń wchodzących w skład treningu funkcjonalnego jest naśladowanie ruchów, które zazwyczaj wykonujemy podczas codziennych czynności. Różnica jednak polega na tym, że w czasie omawianego treningu wykonujemy je w dużo szybszym tempie i z większą częstotliwością niż robimy to na co dzień.

Taka intensywność ćwiczeń pozwala na doskonałą współpracę poszczególnym grup mięśni, co z kolei świetnie wpływa na poprawę gibkości i ogólnej kondycji organizmu. Treningi funkcjonalne opierają się między innymi na ćwiczeniach imitujących na przykład poranne wstawanie z łóżka, podnoszenie przedmiotów, sięganie po nie, czy też wchodzenie po schodach. W jego skład wchodzą ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa, ćwiczenia na mięśnie nóg itp.
Tego typu ćwiczenia doskonale wzmacniają poszczególne mięśnie i w krótkim czasie pozwalają osiągnąć zadowalające rezultaty. Warunkiem ich skuteczności jest oczywiście odpowiednio przygotowany plan treningu funkcjonalnego, który będzie zawierał różnorodne ćwiczenia na wzmocnienie mięśni poszczególnych partii ciała.

Korzyści treningu funkcjonalnego

Zdecydowaną zaletą treningu funkcjonalnego jest wzmocnienie całego ciała. Wiele osób zastanawia się, jak wzmocnić kręgosłup lub jak wzmocnić mięśnie nóg i tym samym poprawić swoją kondycję oraz wytrzymałość fizyczną. Okazuje się, że odpowiedź na wszystkie te pytania znajduje się właśnie w treningu funkcjonalnym.

Odpowiednio wykonywane ćwiczenia na wzmocnienie mięśni kręgosłupa, czy też ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg pozwalają nie tylko poprawić ogólną kondycję, gibkość i koordynację ruchową, ale zwiększają odporność mięśni na kontuzje i urazy wynikające z wykonywania codziennych czynności. Dla przykładu, wzmocnienie kolan przy pomocy treningu funkcjonalnego z pewnością pomoże nam pokonać dolegliwości związane z przeciążeniem tego podatnego na urazy stawu. Poza tym tego rodzaju trening, ze względu na swoją intensywność poprawia wydolność organizmu i usprawnia krążenie krwi.

Pomysł na trening funkcjonalny

Pomimo tego, że trening funkcjonalny pozornie wydaje się być łatwy do wykonania, tak naprawdę należy do bardzo wymagających. Aby odpowiednio wzmocnić mięśnie i zapewnić sobie optymalne wyniki, tempo ćwiczeń musi być naprawdę szybkie. Zazwyczaj zaleca się wykonywanie serii ćwiczeń w ciągu około 90 sekund. W tym czasie powinniśmy powtórzyć to samo ćwiczenie maksymalną ilość razy, po czym bezpośrednio przejść do kolejnych serii ćwiczeń.

Podstawą treningu funkcjonalnego, o której warto pamiętać, jest jak największa różnorodność ćwiczeń. Pomocne w tym zakresie mogą być przyrządy takie jak hantle, ciężarki, drabinki koordynacyjne itp., dostępne w większości sal treningowych. Z tego właśnie powodu najlepszym miejscem do wykonywania treningu funkcjonalnego są kluby fitness. Aktualnie zdecydowana większość z nich posiada w swojej ofercie tego rodzaju zestawy ćwiczeń.

589

Tylko u nas!

Jeden komentarz “Choroby cywilizacyjne – jaki związek mają z odżywianiem?

  1. Jadwiga Krakowska
    Jadwiga Krakowska

    Bardzo fajnie, że zwrócono uwagę na to, że przyczyną chorób cywilizacyjnych może być genetyka, z tym już gorzej walczyć. Ja z tego powodu wykonuje regularne badania profilaktyczne, oprócz oczywiście zdrowej diety i aktywności. Ostatnio na przykład robiłam w certusie pakiet na serce. Można nawet sobie zrobić badania genetyczne. Myślę, że to fajna opcja, że placówki mają takie specjalne pakiety, bo nie trzeba się zastanawiać i głowić jakie badania należy zrobić pod kontem konkretnej dolegliwości. Raz na jakiś czas, profilaktycznie wskazane są takie „przeglądy” zdrowia 🙂

Dodaj komentarz