Trening step – poznaj jego zalety

Step fitness to rodzaj treningu podczas którego do wykonywania ćwiczeń wykorzystuje się specjalną platformę nazywaną stepem do ćwiczeń. Ćwiczenia ze stepem wykonuje się w sposób dynamiczny, w rytm muzyki. Polegają one na wchodzeniu i schodzeniu ze stepu na różne sposoby, niekiedy z wykorzystaniem dodatkowego obciążenia. Ich wykonywanie pozwala rzeźbić sylwetkę, wzmacniać i kształtować mięśnie oraz spalać kalorie. Co jeszcze warto wiedzieć o tym rodzaju treningu i jak wykonywać ćwiczenia na stepie, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty?

Step – ćwiczenia krok po kroku

Fitness step zazwyczaj odbywa się w grupie, pod przewodnictwem trenera, który wraz z uczestnikami wykonuje kolejne ćwiczenia, narzucając tempo i jednocześnie kontrolując technikę oraz precyzję ruchów każdej osoby uczestniczącej w treningu. Ćwiczenia są wykonywane w rytm dynamicznej muzyki, a ich układ uzależniony jest od osoby prowadzącej, podobnie jak zakres, który powinien zostać dostosowany do kondycji osób ćwiczących.

Ćwiczenia na stepie dla początkujących powinny być mniej skomplikowane i niewymagające tak dużego wysiłku, jak ma to miejsce w przypadku ćwiczeń dla zaawansowanych. W treningu przeznaczonym dla osób, które regularnie uczestniczą w zajęciach, mogą znaleźć się elementy innych form fitnessu, jak choćby kroki taneczne z zumby, mambo lub elementy innych układów. Aby wzmocnić mięśnie i poprawić osiągane efekty podczas wykonywania ćwiczeń, można posłużyć się hantlami o różnej wadze, dostosowanej do własnych możliwości.

Ćwiczenia na stepie w domu

Trening na stepie można wykonywać samodzielnie w domu, korzystając z przykładowych choreografii dostępnych na płytach DVD lub udostępnianych w Intrenecie. Step trening w domu wymaga większej samodyscypliny od osoby ćwiczącej i dobrego przygotowania do rozpoczęcia ćwiczeń – w celu uniknięcia urazów wynikających z niedostatecznego rozgrzania mięśni. Konieczny jest także zakup dobrego rodzaju stepu. W żadnym wypadku nie można wychodzić z założenia, że step dla początkujących nie musi być profesjonalny i można zastąpić go dowolnym przedmiotem, na przykład skrzynką lub stołkiem.

Wykorzystywanie przedmiotów, które nie są przeznaczone do tego celu, a tym samym cechują się zbyt małą stabilnością, może skończyć się bardzo niebezpiecznie dla naszego zdrowia. Warto więc zakupić step do aerobiku, który będzie miał antypoślizgową powierzchnię, regulowany stopień wysokości, specjalne gumowe nakładki amortyzujące. Zamiast dużego stepu, na początek możemy zdecydować się na mniejszy stepper do ćwiczeń.

Stepper angażuje do pracy dokładnie te same partie ciała, jednak jest on zdecydowanie mniejszy i wymaga wykonywania nieco innych układów. Ćwiczenia step wykonywane w domu wymagają od trenującego dbania o własną precyzję oraz technikę ruchu, jak również odpowiednie ułożenie ciała, które pomaga utrzymać równowagę i tym samym uniknąć urazów i kontuzji.

Ćwiczenia na stepach – dlaczego warto?

Stepy do ćwiczeń mają bardzo dobry wpływ na pracę mięśni i redukcję masy ciała. Trening step pozwala spalić nawet do 600 kcal. Wchodzenie i schodzenie ze stepu doskonale kształtuje i modeluje dolne partie ciała – nogi i pośladki. Dzięki ćwiczeniom ciało staje się jędrne, sprężyste i bardziej elastyczne. Poza tym zwiększa się wydolność krążeniowo – oddechowa organizmu, poprawia kondycję i koordynację ruchową, wzmocnieniu ulegają mięśnie i kości. Dodatkowe atuty płynące z treningu to redukcja poziomu stresu, odprężenie i relaks, a w przypadku uczestnictwa w zorganizowanych zajęciach także integracja grupowa.

6 215

Tylko u nas!

Dodaj komentarz