Typy cery – czy umiesz je rozróżniać?

Czy wiesz, jaki typ genetycznie uwarunkowanej cery posiadasz i na pewno umiejętnie dobierasz kosmetyki pielęgnujące? Czy robiłaś kiedykolwiek test na rodzaj cery? A może wciąż nie rozumiesz, dlaczego wybrane przez Ciebie kosmetyki nie działają lub wręcz potęgują problemy skórne? Odpowiedź jest jedna – prawdopodobnie rodzaj Twojej cery jest inny, niż myślisz.

Podstawowe rodzaje cery i ich charakterystyka

Można wyróżnić kilka rodzajów cery. Poznając je, możesz łatwo znaleźć odpowiedź na pytanie, jak określić typ cery i dzięki temu dobrać właściwą metodę pielęgnacji. To bardzo ważne, gdyż owa pielęgnacja musi odpowiadać na aktualne potrzeby Twojej skóry twarzy. Jak więc sprawdzić rodzaj cery? Patrz niżej.

  • Cera normalna – charakteryzuje się zdrowym wyglądem i dobrą kondycją skóry, jest stosunkowo odporna na zmiany warunków atmosferycznych. Jest odpowiednio nawilżona, gładka, aksamitna, właściwie ukrwiona oraz elastyczna, pozbawiona niedoskonałości i zmarszczek. Najczęściej jest to typ cery występujący u dzieci, jeszcze przed okresem dojrzewania. Pielęgnacja cery powinna odbywać się za pomocą sprawdzonych, przebadanych dermatologicznie preparatów na bazie składników naturalnych, wykazujących działanie nawilżające i ochronne. Wiele osób sądzi, iż o cerę normalną nie trzeba dbać – to duży błąd. Jak każdy inny typ cery, ona także potrzebuje właściwej ochrony i troski.
  • Cera mieszana – jest ona pewnego rodzaju połączeniem skóry tłustej i suchej. Skóra sucha obejmuje głównie takie części twarzy jak policzki i skronie. Z kolei skóra tłusta: nos, brodę i czoło. Jest to tak zwana strefa T. wiele osób sądzi, iż pielęgnacja skóry mieszanej jest trudna ze względu na przymus stosowania dwóch odmiennych preparatów – do skóry suchej i tłustej. Oczywiście można stosować kremy nawilżające na okolice skroni i policzków oraz te zawierające składniki redukujące wydzielanie sebum na strefę T. Warto jednak sięgnąć po specjalne kosmetyki przeznaczone właśnie do cery mieszanej.
  • Cera sucha – charakteryzuje się szorstką, przesuszoną, ciągle napiętą skórą twarzy, produkującą znacznie mniej sebum niż cera normalna. Co więcej, brakuje jej połysku, jest matowa, jasna i często się łuszczy. Niestety sucha skóra starzeje się szybciej niż normalna, dlatego bardzo ważne jest to, aby ją odpowiednio odżywiać i nawilżać. Tym bardziej, że ten rodzaj cery jest mało odporny na niesprzyjające czynniki klimatyczne: mróz, słońce czy wiatr. Bardzo dobrym sposobem na odżywienie suchej skóry jest stosowanie preparatów uzupełniających kwas hialuronowy w organizmie, takich jak godny polecenia Hialumax Duo. To świetny suplement diety przeznaczony dla osób zmagających się z suchą skórą, a także z problemami ze stawami.
  • Cera tłusta – charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, czego efektem jest ciągle świecąca skóra i widoczne gołym okiem otwarte pory. Ma skłonność do zaskórniaków i trądziku. Pielęgnacja cery powinna być przeprowadzana za pomocą naturalnych, bogatych w minerały kremy. Przy pielęgnacji skóry tłustej nie powinno stosować się preparatów alkoholowych silnie wysuszających skórę twarzy. W zamian zastosowanie toników o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym będzie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Co jeszcze musisz wiedzieć o cerze?

Znasz już podstawowe rodzaje cery, jak wyżej wymienione, czyli cera sucha, tłusta, mieszana i normalna. Nadal jednak nie rozwiewa to wszystkich Twoich wątpliwości i wciąż zastanawiasz się „jaki mam typ cery”? Istnieje jeszcze dodatkowy, wewnętrzny podział na typy cery, który pomaga idealnie dopasować kosmetyki i preparaty lecznicze do rodzaju skóry.

Mowa tu o cerze wrażliwej, naczynkowej i odwodnionej. Czym się charakteryzują? Cera wrażliwa cechuje się małą odpornością na wszelkie czynniki fizyczne oraz chemiczne. Reakcją na tego typu bodźce są zaczerwienienia, uczucie ciepła, swędzenia i wysypki. Objawy występują najczęściej w chwilach natężonego stresu, mogą też wiązać się z nieodpowiednią pielęgnacją skóry. Wrażliwość taka jest typowa dla cery suchej.

Główną oznaką cery naczynkowej jest pękanie naczynek krwionośnych, przede wszystkim w okolicy policzków i nosa. Taki stan zawdzięczamy m.in. hormonom i stresowi. Ponadto cera naczynkowa jest uwarunkowana genetycznie. I jeszcze typ cery odwodnionej – jest ona właściwa nie tylko cerze suchej, bowiem całkiem śmiało może dotyczyć cery tłustej. Cera jest odwodniona, gdy dochodzi do naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Jest to spowodowane m.in. złą pielęgnacją, zbyt częstym oczyszczaniem, wystawieniem bez odpowiedniej ochrony na działanie czynników atmosferycznych.

Jeśli pomimo bardzo dokładnego zgłębienia tematu w dalszym ciągu nie masz stuprocentowej pewności co do swojego typu cery, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z kosmetyczką lub dermatologiem. Jak widzisz, właściwy dobór kosmetyków do rodzaju cery to absolutna podstawa, jeśli chcesz swojej skórze zapewnić dobrą ochronę.

357

Tylko u nas!

  • Fitness

    Dlaczego oddech jest tak ważny w treningu siłowym? Kilka przydatnych wskazówek jak nauczyć się prawidłowego oddechu

    Poznaj już dziś rolę oddechu w treningu.

    czytaj więcej
  • Leksykon produktów

    Pierś z kurczaka – wartości odżywcze oraz zastosowanie mięsa drobiowego w dietach odchudzających

    Dowiedz się więcej o najbardziej lubianym fragmencie kurczaka!

    czytaj więcej
  • Leksykon produktów

    Kasza gryczana – wartości odżywcze i zastosowanie w dietach odchudzających

    Poznaj dziś właściwości zdrowotne kaszy gryczanej!

    czytaj więcej

Dodaj komentarz