Uciec przed AMD

Wielkim zagrożeniem dla osób, które mają za sobą 40. urodziny jest AMD, czyli uszkodzenie plamki żółtej, na którego występowanie są podatne osoby w tym wieku. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jakie są objawy tej groźnej dolegliwości i jak sobie radzić, jeśli już Cię dopadnie.

AMD, z angielskiego Age-related Macular Degeneration to zaburzenie związane z wiekiem – występuje u osób po 40. roku życia. Polega na zwyrodnieniu plamki żółtej, co prowadzi do zaburzeń widzenia, a nawet do całkowitej utraty wzroku. Problem dotyka dużej części społeczeństwa, w Polsce cierpi na AMD 1,9 mln osób, a u 600 tys. z nich choroba jest w fazie zaawansowanej.

Na czym to zaburzenie polega?

Plamka żółta, będąca częścią siatkówki, jest bardzo wrażliwym punktem, którego wszelkie uszkodzenia mogą powodować poważne problemy ze wzrokiem. Ten niewielki punkcik (od 1,5 do 2 mm), znajdujący się w centrum oka, swoją charakterystyczną barwę bierze z żółtych barwników, choćby z luteiny. W plamce żółtej znajdują się fotoreceptory, dzięki którym widzimy w kolorze i w ciągu dnia. Gromadzą się tam też pręciki, które pozwalają nam widzieć nocą. Kiedy na jeden z tych elementów padnie światło, tworzy się sygnał nerwowy, przechodzący przez włókna nerwowe do mózgu. Tam powstaje obraz tego, na co spoglądamy.

Co powoduje uszkodzenie plamki żółtej?

Jakie są przyczyny tej niebezpiecznej dolegliwości? Dotychczas nie poczyniono jednoznacznych ustaleń. Udało się potwierdzić, że ma ona związek z zaburzeniami równowagi oksydacyjnej w siatkówce, które mogą być spowodowane zmniejszeniem zdolności do pozbywania się wolnych rodników. Antyutleniacze zawarte w tej części oka, np. luteina, witamina C i znajdujące się w enzymach cynk oraz selen, przy odpowiedniej równowadze oksydacyjnej szybko pozbywają się wolnych rodników. Jeśli brakuje tych elementów, to nie są one na bieżąco eliminowane i siatkówka ulega uszkodzeniu, co w efekcie może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

AMD związane jest także czasem z nieprawidłowym, niezdrowym stylem życia chorego. Zwiększone ryzyko wystąpienia tej choroby przypisuje się osobom z otyłością, nadciśnieniem, miażdżycą, ludziom niechroniącym oczu okularami przeciwsłonecznymi, a także palaczom. Zaburzenie może mieć również charakter genetyczny, jednak nie ulega wątpliwości, że osoby, które dbają o siebie i swoje zdrowie są narażone na schorzenie znacznie mniej, niż ich rówieśnicy nieostrożnie obchodzący się ze swoim ciałem.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z AMD?

Na początku może być to trudne, bo w tym stadium niekoniecznie muszą występować zauważalne objawy. Najlepiej wykonywać regularne kontrole wzorku, szczególnie kiedy przekroczymy już 45. rok życia. Okuliści mają pod ręką narzędzia do dokładnej diagnozy. AMD wyjdzie w kontrastowym badaniu naczyń krwionośnych na dnie oka. Badanie polega na wstrzyknięciu specjalnego barwnika i wykonaniu zdjęcia dna oka potencjalnego chorego.

Sam pacjent w wieku ryzyka powinien kontrolować swój wzrok i natychmiast zgłaszać okuliście wszelkie odstępstwa od normy, np. kłopoty z czytaniem, rozmywanie się granic widzianych rzeczy, problemy z różnicowaniem barw, zaburzenia widzenia centralnego.

AMD może przybierać dwie postacie: mokrą oraz suchą. Postać mokra jest o wiele rzadsza, ale rozwija się gwałtownie i ma ciężki przebieg. Do całkowitego zniszczenia wzroku może doprowadzić w zaledwie kilka dni. Mokra odmiana polega na tym, że wokół plamki żółtej powstaje błona podsiatkówkowa, tworzą się przesięki i krwotoki. Siatkówka ulega uszkodzeniu.

W postaci suchej AMD ma mniej drastyczny przebieg, rozwija się przez kilka lat. Polega na obumieraniu komórek wzrokowych w plamce żółtej, co zaburza funkcjonowanie siatkówki. Pojawiają się problemy z widzeniem centralnym, a potem mamy do czynienia z zanikiem geograficznym. Leczenie tej choroby jest trudne, ponieważ nie da się go przeprowadzić w 100 proc., można jedynie powstrzymywać jej działanie. Stosuje się różne rodzaje terapii: od fotodynamicznej, przez źreniczną, fotokoagulacyjną i polegająca na aplikowaniu ciała szklistego sterydów. W związku z tym, że leczenie przynosi efekty jedynie w ograniczonym stopniu, tak istotna staje się profilaktyka. Na pierwszym miejscu są wspomniane już regularne kontrole okulistyczne.

Profilaktyka

Amerykańscy naukowcy wskazują na zasadniczy wpływ odpowiedniej diety na obniżenie ryzyka wystąpienia AMD (nawet do 25 proc.). Przede wszystkim należy zwiększyć w jadłospisie obecność warzyw i owoców, szczególnie żółtego koloru Te dary natury zawierają cenne barwniki, m.in. luteinę, które zbawiennie wpływają na zdrowie oczu i zwalczanie wolnych rodników w organizmie. Szczególnie warte polecenia w tej kategorii są takie rośliny jak: dynia, kukurydza, żółta papryka itd. Braki barwników w nich zawartych warto uzupełnić suplementami diety, np. Luteiną Bio-Complex, która oprócz 20 mg luteiny zawiera witaminę C, cynk, selen, taurynę bioflawonoidy cytrusowe. By ustrzec się AMD warto również kontrolować poziom cholesterolu oraz unikać nadmiernego kontaktu oczu ze słońcem.

158

Tylko u nas!

9 komentarzy na “Popraw jakość swojego życia seksualnego

 1. natalia
  natalia

  Mojemu facetowi specjalnie przemycałam w potrawach właśnie przeróżne te składniki i po pewnym czasie rzeczywiście zauważyłam różnice. Sam mój Jędrek pytał czy mu czegoś nie dosypuję hehe . No a to była tylko zasługa naturalnych afrodyzjaków. Pieprz kajeński również dobrze wpływa na palenie tkanki tłuszczowej.

 2. melkabelka
  melkabelka

  U każdego faceta jak i kobiety musi być zdrowe odżywianie by seksualność libido czy testosteron był na poprawnym poziomie. Czasami się jednak zdarza , ze idealnie nie jest . Wtedy właśnie trzeba spotkać taki portal gdzie wypisane jest czarno na białym co się powinno jeść w takich wypadkach.

 3. rodzin kowo
 4. Leon Niewidek
 5. sombre
 6. szybkibil

Dodaj komentarz