Urazy stawu łokciowego – poznaj ich przyczyny i sposoby leczenia

Staw łokciowy, podobnie jak wszystkie pozostałe stawy w naszym organizmie, narażony jest na różnorodne urazy, takie jak zwichnięcia, zapalenia i inne stany chorobowe, które mogą powodować nawet silnie odczuwany ból w łokciu. Podatność na urazy stawu łokciowego dodatkowo potęguje jego skomplikowana budowa. Trzy stawy (ramienno-promieniowy, staw ramienno-łokciowy, promieniowo-łokciowy bliższy), połączone ze sobą więzadłami, otacza jedna torebka stawowa, co powoduje duże obciążenia i w rezultacie prowadzi do ich uszkodzeń. Ból łokcia może być także związany z dolegliwością określaną jako łokieć tenisisty, wiążącą się z występowaniem zmian chorobowych w obrębie prostowników nadgarstków. Jaki leczyć urazy stawu łokciowego?

Ból łokcia – przyczyny

Bolące stawy łokciowe to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, która może pojawiać się w wyniku urazu lub też być związana z toczącym się w obrębie stawu stanem chorobowym. W zależności od przyczyny, ból stawu łokciowego może nam towarzyszyć stale lub też objawiać się np. jako ból łokcia przy zginaniu. Bez względu na rodzaj i nasilenie odczuwanego bólu, w przypadku jego pojawienia się należy jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza. Może bowiem dojść nawet do przewlekłego zapalenia stawu łokciowego i związanego z nim nasilenia się objawów potęgujących odczuwany dyskomfort. Wszystko to będzie mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Dolegliwości związane z bólem stawów łokciowych mogą wynikać ze zwyrodnienia stawu (pierwotnego lub wtórnego na skutek przebytego wcześniej urazu), degeneracji włókien kolagenowych budujących ścięgna oraz być rezultatem często nakładających się na siebie mikrourazów, które pojedynczo nie są odczuwane przez pacjenta. Najczęstszą przyczyną bólu stawów łokciowych, określanego jako „łokieć tenisisty” lub „łokieć golfisty”, jest nadmierne obciążenie stawu związane z wykonywaniem codziennych czynności, z pracą, np. pracą przy komputerze. Ryzyko występowania owych urazów wzrasta wraz z wiekiem, a do najczęściej występujących objawów należą: ból podczas wykonywania różnych czynności, zaburzenia siły mięśni oraz ból przedramienia, silny ból w obrębie stawu połączony z obrzękiem. Objawy mogą nasilać się, kiedy zaciskamy dłoń lub zginamy łokieć.

Urazy stawu łokciowego – sposoby leczenia

Metody leczenia powinny zostać dostosowane przede wszystkim do rodzaju diagnozowanego urazu. Mogą one obejmować farmakoterapię, czasowe unieruchomienie stawu lub zabieg chirurgiczny. W przypadku złamań i zwichnięć konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza, a proces leczenia powinien obejmować rehabilitację, która pomoże przywrócić sprawność stawu. Leczenie zapalenia stawu łokciowego i innych nieurazowych dolegliwości opiera się głównie na farmakoterapii. W jej skład wchodzą leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zmiany zwyrodnieniowe wymagają zastosowania preparatów zwierających między innymi kwas hialuronowy, modyfikujących i odbudowujących chrząstkę stawową, które pomagają zahamować proces degradacji, jednocześnie zmniejszając odczuwane przez pacjenta bolesne dolegliwości.

W przypadku ostrego stanu zapalnego zaleca się maksymalne odciążenie stawu i jego odpoczynek. W tym celu wykorzystuje się urządzenia pomocnicze, jak na przykład opaska uciskowa, która ma za zadanie zmniejszyć obciążenie stawu i zminimalizować ból u pacjenta. Pomocniczo można stosować zabiegi fizykoterapeutyczne, które doskonale sprawdzają się zarówno w łagodniejszej jak i zaostrzonej fazie choroby. Należą do nich: ultradźwięki, laseroterapia krioterapia i pole magnetyczne. W celu wsparcia stawu w powrocie do pełnej sprawności wykorzystuje się również ćwiczenia lecznicze. W pierwszym etapie są to głównie ćwiczenia rozciągające oraz stymulujące nerwy i mięśnie znajdujące się w obrębie stawu. Systematycznie wykonywane wzmacniają cały staw łokciowy i uelastyczniają jego tkanki, czyniąc je bardziej odpornymi na kolejne urazy.

833

Tylko u nas!

Dodaj komentarz