Videotreningi – zalety i wady ćwiczeń przed telewizorem

Który to już raz obiecujesz sobie, że w końcu zaczniesz ćwiczyć? Ile razy wymyślałaś wytłumaczenia wszelkiego typu, aby jednak tego nie zrobić? Jeśli skończyły Ci się kreatywne wymówki, nie skupiaj się na tym, by znaleźć nowe – zacznij działać! Istnieje naprawdę całkiem sporo pomysłów na ćwiczenia, które wcale nie zajmą Ci dużo czasu, a co więcej, nie pochłoną Twoich oszczędności. O czym mowa? Na przykład o czymś takim jak ćwiczenia w domu, a dokładniej rzecz ujmując – ćwiczenia video.

Trening w domu – koniec z wymówkami!

Wymówka nr 1 w przypadku ćwiczeń to „brak czasu”. Wiadomo, wstajesz rano, szybko przygotowujesz się do pracy, pracujesz wiele godzin dziennie, a po powrocie do domu i tak zazwyczaj masz marne szanse na odpoczynek. W końcu przed Tobą jeszcze gotowanie, sprzątanie, pranie, prasowanie i być może opieka nad dzieckiem. Nikt nie przeczy, że Twój codzienny grafik jest mocno napięty.

Za tym wszystkim kryje się kolejna wymówka, jaką jest oczywiście zmęczenie. I tutaj trudno się z Tobą spierać, bo taka ilość obowiązków rzeczywiście każdego może przytłoczyć i dosłownie wykończyć. Jak w takiej sytuacji miałabyś znaleźć czas i siłę na to, aby wyjść pobiegać, jeździć na rowerze, iść na basen, aerobik czy fitness do klubu…

Ale może spróbujesz wygospodarować choć chwilę na ćwiczenia? Decydując się na trening w domu, nie musisz się ubierać i nigdzie wychodzić. Nie musisz pakować torby na basen czy siłownię, nie musisz tracić czasu na dojazd do klubu, czy znosić roweru z ostatniego piętra lub wynosić z piwnicy. Aerobik w domu czy też inną formę domowej aktywności możesz wprowadzić w życie niemal natychmiast, gdy tylko o tym pomyślisz.

Plan treningowy w domu – zalety

Trening video w domowym zaciszu ma naprawdę całe mnóstwo zalet. Niezależnie od tego, czy wybierzesz wspomniany aerobik, jazdę na rowerku stacjonarnym lub orbitreku, ćwiczenia na stepperze czy fitness, w domu możesz ćwiczyć bez skrępowania. Jest to szczególnie ważne, jeżeli jesteś osobą wyjątkowo nieśmiałą i do tej pory rezygnowałaś z aktywności fizycznej poza domem, bo zwyczajnie się wstydziłaś. Zastanów się, bo może coś w tym jest?

Ćwiczenia odchudzające w domu na wideo to również świetne rozwiązanie, gdy jesteś osobą początkującą i nie wiesz dokładnie, co chcesz ćwiczyć. W domu, w czasie jednej „sesji” możesz przetestować cały zestaw ćwiczeń i jeśli dana aktywność nie przypadnie Ci do gustu, możesz ją porzucić i wybrać coś innego przy pomocy zaledwie kilku kliknięć na komputerze. Do domowych ćwiczeń nie musisz się szczególnie przygotowywać– nikt Cię nie widzi, więc śmiało możesz ćwiczyć w poplamionej bluzce i rozciągniętych spodniach dresowych.
Jeżeli masz małe dziecko, nie musisz na czas treningu oddawać go nikomu pod opiekę –możesz ćwiczyć, gdy maluch np. ucina sobie popołudniową drzemkę. I oto kolejna zaleta domowych treningów – tylko od Ciebie zależy, kiedy będziesz ćwiczyć, nie musisz się dostosowywać do odgórnie narzuconego harmonogramu zajęć w klubie.

Ćwiczenia video mają jedną zasadniczą przewagę nad domowym treningiem bez programu treningowego. Co to takiego? Videotrening ma to do siebie, że w pewnym sensie nie jesteś sama. Cały czas jest ktoś, kto mówi Ci, co masz robić, wspiera Cię i wyraźnie pokazuje, jak dane ćwiczenie wykonać. Jeśli nie masz pewności, czy robisz to dobrze, możesz taki videotrening zatrzymać, cofnąć i sprawdzić jeszcze raz.

Ćwiczenia w domu – wady

Program treningowy w domu oczywiście nie jest wolny od wad. Jeżeli ćwiczysz sam na sam z komputerem czy telewizorem, musisz mieć w sobie naprawdę dużo motywacji, aby w ogóle zacząć, a następnie wytrwać w danym treningu do końca. Łatwo tutaj oszukiwać, bo w końcu… nikt nie widzi.

Jest to jednak problem, który zazwyczaj występuje tylko na początku. Kiedy już „wkręcisz się” w ćwiczenia, zaczniesz je wykonywać coraz to bardziej płynnie, dokładnie i będziesz też czerpać z nich przyjemność. Nie bez znaczenia są pierwsze pozytywne efekty – gdy je zobaczysz, nie zechcesz więcej sięgać po żadne wymówki!

914

Tylko u nas!

 • Styl życia

  Jak chronić skórę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych?

  Poradź sobie z wiatrem chłodem i promieniami UV!

  czytaj więcej
 • Diety

  Dieta na płaski brzuch – jaki jadłospis w diecie odchudzającej brzuch?

  Dieta na płaski brzuch-sprawdź, czy warto spróbować.

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Skręcona kostka – najczęstsze przyczyny, objawy i leczenie

  Poznaj objawy i metody leczenia skręconej kostki.

  czytaj więcej

Dodaj komentarz