
Witamina D, a dokładniej witamina d3 pełni w organizmie ludzkim bardzo wiele ważnych funkcji. To jej obecności zawdzięczamy zdrowie naszych zębów, mocne i odporne na złamania kości, dobre funkcjonowanie układu krwionośnego i wiele więcej, dzięki czemu możemy czuć się lepiej każdego dnia. Ale co dzieje się, kiedy w naszym organizmie brak witaminy d? Jak zaradzić takiej sytuacji?
Witamina d – właściwości
Witamina D to tak naprawdę hormon steroidowy, który powstaje w głębszej warstwie skóry w wyniku ekspozycji ciała na promienie słoneczne (stąd też określanie witaminy D mianem „witaminy słońca”). Dzieli się na dwa rodzaje – 2 i 3, ale to właśnie witamina D3 zwiększa poziom stężenia witaminy D we krwi człowieka. Właściwości witaminy d sprawiają, że jest ona w pełni rozpuszczalna w tłuszczach, a przez to może być magazynowana w organizmie. Spożywana wraz z pokarmem uczestniczy w dwóch procesach. Pierwszy z nich zachodzi w wątrobie (w jego wyniku witamina D zostaje zamagazynowana), drugi prowadzi do utworzenia aktywnej formy witaminy D w nerkach.
Rola witaminy D w zachowaniu dobrego zdrowia w każdym wieku jest ogromna. Odpowiedzialna jest między innymi za absorpcję wapnia i fosforu z komórek, zapobieganie usuwania wapnia z organizmu, a przez to za wzmacnianie kości oraz zębów. Wspomaga także układ odpornościowy i chroni przed rozwojem niektórych nowotworów. Poza tym, dzięki jej obecności możliwe jest utrzymanie odpowiedniego stężenia we krwi kolejnego ważnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu hormonu, jakim jest kalcytriol, odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie genów.
Witamina d3 – niedobór
Niedobór witaminy d3 jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i może prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób. Niedobór witaminy d3 u dorosłych zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego oraz prowadzi do rozwoju osteoporozy, zwłaszcza u osób starszych. Niedobór witaminy d wpływa także na osłabienie mięśni i wystąpienie nadciśnienia tętniczego oraz rozwój innych chorób układu krwionośnego. Poza tym, przyspiesza proces starzenia skóry, osłabia włosy, przyczyniając się do ich wypadania. Szczególnie niebezpieczny jest niedobór witaminy d3 u dzieci, który prowadzi do rozwoju krzywicy.
Objawy niedoboru witaminy d3 to przede wszystkim choroby przyzębia, bóle mięśni i kości, utrata apetytu, zaburzenia widzenia, biegunka, bezsenność, pieczenie w gardle i jamie ustnej. Objawami niedoboru witaminy D3 u niemowląt są: spłaszczona w części tylnej główka dziecka (efekt rozmiękania kości budujących czaszkę), pojawienie się guzków czołowych, opóźnione zrastanie ciemiączka.
Pomimo faktu, iż witamina d3 powstaje w wyniku kontaktu skóry człowieka ze słońcem, wbrew pozorom do jej niedoborów dochodzi bardzo często, ponieważ w ten sposób wytwarzana jest zaledwie część potrzebnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ilości. Warto też pamiętać, że wytwarzanie witaminy D3 przez skórę w czasie letnim zaburzane jest przez używanie filtrów ochronnych zabezpieczających przed niebezpiecznym poparzeniem słonecznym. Natomiast w okresie jesieni i zimy, kiedy kontakt ze słońcem jest mocno ograniczony, ilość naturalnie produkowanej witaminy D jest po prostu niewystraczająca.
Dlatego, aby utrzymać jej stężenie na optymalnym dla organizmu poziomie, przez cały rok potrzebne jest również spożywanie jej wraz z pokarmem. Duża zawartość witaminy D występuje głównie w rybach morskich. Mniejsza znajduje się także w jajkach, serach dojrzewających, mleku i jego produktach oraz olejach roślinnych. Pomocne jest suplementowanie witaminy D3 w formie dobrze skomponowanych preparatów z jej zawartością, z których szczególnie należy polecić Chela-Calcium D3 firmy Olimp Laboratories. Nie tylko wyrównuje on braki witaminy w organizmie, ale również dzięki zawartości wapnia wzmacnia i chroni kości oraz zęby.