Witamina E – samo zdrowie!

O witaminie E słyszał każdy. Jest to jedna z najczęściej przyjmowanych w suplementach witamin. Zazwyczaj występuje w połączeniu z witaminą A. Jednak naprawdę niewielu zastanawiało się nad tym, po co właściwie przyjmujemy tę witaminę i jakie jest jej działanie na nasze ciało. Warto się tego dowiedzieć, ponieważ witamina ta to w rzeczywistości czyste zdrowie!

Witaminy E nigdy za wiele!

Zacznijmy od faktu, że witamina E jest bardzo mało toksyczna i niezwykle trudno ją przedawkować. Szczególnie przyjmując ją wprost z pożywienia. Jej nadmiar jest usuwany z organizmu podczas naturalnych procesów metabolicznych, dlatego też objawy hiperwitaminozy w tym wypadku występują niezwykle rzadko. Badania wykazały, że można doprowadzić do przedawkowania, spożywając ponad 1000 mg witaminy na dobę! W innym wypadku jest to prawie niemożliwe. Jeżeli jednak zależy nam na prawidłowym poziomie witaminy E w organizmie na pewno sprawdzi się odpowiednio dobrana suplementacja. Niewątpliwie najlepszym preparatem na rynku jest obecnie Gold Vit A+E z wiesiołkiem i biotyną firmy Olimp Laboratories, który dzięki wysokiej zawartości naturalnych składników skondensowanych w formie łatwo rozpuszczalnej kapsułki wpłynie zbawiennie na nasze samopoczucie i wygląd!

A teraz kilka słów o tym, dlaczego warto pochylić się nad witaminą E.

Ile witaminy E dla kogo?

Zapotrzebowanie na witaminę E jest zmienne. Rzecz ma się inaczej u kobiet i mężczyzn. Suplementu potrzebują bardziej kobiety w ciąży. Także dla dzieci składnik bywa niezbędny. Jak widać jest wiele czynników, od których zależy, ile właściwie powinniśmy przyjmować dobroczynnego komponentu. Uznaje się, że mężczyźni potrzebują koło 10 mg na dobę a kobiety 8 mg. Dzieci, które rozwijają się bardzo intensywnie mogą potrzebować podobnie jak dorosły mężczyzna nawet do 10 mg na dobę, a niemowlęta 3-5 mg. Ponieważ zapotrzebowanie na witaminę E wzrasta u kobiet w stanie odmiennym, gdyż składnik ten chroni płód i wpływa na jego prawidłowy rozwój, witaminie nadano miano „witaminy płodności”. Ponadto witamina E łagodzi dolegliwości związane z menopauzą oraz zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Podsumowując, potrzebują jej kobiety i mężczyźni w każdym wieku, jednak szczególnie ważna jest ona dla dzieci, kobiet w ciąży oraz w okresie przekwitania.

Gdzie w takim razie można ją znaleźć? Występuje przede wszystkim w produktach takich jak:

 • orzechy (włoskie, pistacjowe, laskowe, arachidowe),
 • migdały,
 • pestki dyni,
 • nasiona słonecznika,
 • nasiona sezamu,
 • otręby pszenne,
 • natka pietruszki,
 • ryby (węgorz, łosoś),
 • suszone owoce (jabłka, morele)
 • papryka czerwona i zielona,
 • oleje (rzepakowy, słonecznikowy, z pestek winogron)

Chroń swoje komórki!

Witamina E podobnie jak witaminy A i witamina C jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem, dlatego dosyć powszechne jest przekonanie, że może ona chronić nas przed rozwojem nowotworu. Informacja ta jest ważna również dla Panów, którzy obawiają się raka prostaty. Mówi się o tym, że suplement chroni męskie narządy płciowe, zatrzymuje wydzielanie wolnych rodników i przeciwdziała zakrzepom. Jako „witamina płodności” dodatkowo zwiększa ilość i poprawia ruchliwość plemników.

Witaminy nie powinny unikać także osoby genetycznie obciążone rakiem wątroby lub mające z tym organem problemy. Suplement jest polecany także dla tych, którzy obawiają się o swój wzrok lub o poziom cukru we krwi, gdyż skutecznie reguluje on wydzielanie insuliny.

„Witamina płodności” i… młodości!

Ponieważ suplement czynnie chroni komórki przed stresem oksydacyjnym poprawia stan skóry, czyniąc ją młodszą i bardziej elastyczną. Polecany jest także do użytku zewnętrznego w postaci maski na włosy, które dzięki niemu stają się gładkie, lśniące i zdrowe. Niedobór witaminy, choć zdarza się rzadko, może prowadzić do starzenia się i rogowacenia naskórka a także do ogólnego osłabienia, zmęczenia i anemii.

Nadmiar witaminy E w organizmie – zjawisko rzadkie, ale…

Mimo że przedawkowanie witaminy E podobnie jak jej niedobór jest stanem trudnym do osiągnięcia, to nie znaczy, że nie występuje. Związane są z nim dolegliwości takie jak:

 • problemy z widzeniem,
 • bóle głowy,
 • bóle brzucha a w szczególności jelit,
 • apatia,
 • dysfunkcje mięśni.

Mamy nadzieję, że udało nam się dosyć wyraźnie zarysować korzyści płynące z utrzymywania odpowiedniego poziomu witaminy E w organizmie. Nic tylko przyjmować – na zdrowie!

1 429

Tylko u nas!

Dodaj komentarz