
Witarianizm to dieta wegańska, która bazuje wyłącznie na surowych produktach. Ze względu na dość restrykcyjne zasady dieta ta posiada wielu przeciwników, którzy zarzucają, że na skutek jej stosowania nie są dostarczane wystarczające ilości składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zwolennicy zaś tłumaczą, że spożywanie wyłącznie surowych, nieprzetworzonych produktów w sposób pozytywny wpływa na zdrowie. Jak zatem jest naprawdę? Czy witariańska dieta jest bezpieczna dla zdrowia? Oto, co warto wiedzieć na jej temat!
Witarianizm – zasady diety
Surowa dieta, jak nieraz bywa określany witarianizm, zaczyna być coraz bardziej popularna, zwłaszcza wśród osób, które cenią zdrowy tryb życia i starają się na co dzień przestrzegać podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Często dieta taka staje się dla nich czymś więcej niż tylko sposobem odżywiania – jest postrzegana jako styl życia. Jej podstawę w większości stanowią surowe produkty, niekiedy uzupełniane produktami częściowo przetworzonymi. Witariańskie przepisy nawiązują do natury w czystej postaci. Wszystkie składniki wykorzystywane do przygotowywania posiłków powinny pochodzić wyłącznie ze sprawdzonych źródeł i cechować się wysoką jakością.
Zasady diety zazwyczaj nie dopuszczają obróbki termicznej produktów. Możliwe jest wyłącznie ich podgrzewanie, jednak do temperatury nie wyższej niż ok 40-45°C. Dzięki temu można zapobiec niszczeniu naturalnych enzymów, białek, mikroelementów i witamin zawartych w spożywanych produktach. W związku z tym posiłki przyrządzane zgodnie z regułami witarianizmu nie mogą być smażone, gotowane ani pieczone. Nie powinny być ponadto wcześniej mrożone.
Podstawowe produkty wykorzystywane w diecie to oczywiście owoce, warzywa, nasiona i orzechy, będące głównym źródłem tłuszczy, a ponadto surowe ryby, spożywane na przykład w postaci sushi. Za optymalne uznaje się proporcje: do 85% owoców w dziennym jadłospisie, ok. 10 – 20% zielonych warzyw liściastych, ok 5% nasion, orzechów, ewentualnie glonów. Podczas stosowania diety wszelkie używki, takie jak alkohol czy kofeina, są całkowicie zakazane. Nie zaleca się spożywania cukru rafinowanego.
Dieta witariańska – efekty stosowania
Witarianizm to ewidentny ukłon w stronę natury. Spożywanie zdrowej, nieprzetworzonej żywności w sposób pozytywny wpływa na zdrowie, dodaje energii, dostarczając mnóstwa witamin i mikroelementów. Poza tym stosownie diety pozwala w krótkim czasie zredukować zbędne kilogramy. Pierwsze efekty w zakresie zmniejszenia masy ciała można zauważyć po upływie zaledwie dwóch tygodni. W związku z tym, że postawą diety witariańskiej są owoce i warzywa, czyli produkty pochodzenia naturalnego, jej stosowanie znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. Ponadto jej zasady często są wykorzystywane w terapii antynowotworowej.
Dieta witariańska jest bardzo lekka, nie obciąża układu pokarmowego, oczyszcza organizm z toksyn, ułatwia i przyspiesza spalanie tłuszczy, pomaga pozbyć się cellulitu. Spożywanie dużych ilości warzyw i owoców w sposób pozytywny oddziałuje na skórę, poprawiając jej wygląd, czyniąc ją promienną i bardziej jędrną.
Dieta witariańska nie dla każdego!
Niestety dieta witariańska może prowadzić do niedoboru białka, czyli podstawowego budulca organizmu. Niewystarczające ilości tego składnika powodują realne niebezpieczeństwo zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, bowiem niedobór wpływa na zaburzenie ich wzrostu i ogólnego rozwoju. Ponadto niedobór białka prowadzi do obniżenia odporności u osób dorosłych. Stosowanie wyżej opisanej diety może prowadzić także do niedoborów innych składników, takich jak: magnez, potas, fosfor, wapń, witamina D i witaminy z grupy B. Ze względu na duże ryzyko niedoboru ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych wdrożenie diety wymaga dobrej znajomości zasad zdrowego odżywiania oraz konsultacji z dietetykiem.