
Stosunek podczas miesiączki to temat dość, można rzec, kontrowersyjny. Choć obecnie o seksie mówimy coraz śmielej, w dalszym ciągu istnieją pewne jego aspekty, które pozostają tabu. I chyba właśnie tak jest z taką kwestią jak seks podczas okresu. Boimy się zadawać „niewygodne” pytania, na które jednak chcielibyśmy znać odpowiedź. Nie ma nic gorszego niż niewiedza, dlatego też teraz spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące owego problemu.
Stosunek podczas okresu – dlaczego wzbudza tyle skrajnych emocji?
Stosunek podczas okresu bez cienia wątpliwości wzbudza wiele skrajnych emocji zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dla wielu kobiet zbliżenia intymne w tym szczególnym czasie nie stanowią najmniejszego problemu zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej. Istnieją jednak i takie panie, które nawet przez chwilę nie pomyślały o tym, aby zdecydować się wówczas na współżycie. Uważają bowiem, że seks w tym czasie jest „brudny” (nie tylko w sensie fizycznym), ordynarny, nieestetyczny i nie może mieć w sobie nic z romantyczności.
Dokładnie tak samo sytuacja wygląda „po drugiej stronie barykady”, czyli w przypadku mężczyzn. Zawsze znajdą się zwolennicy i przeciwnicy.
Dla wielu par seks w trakcie okresu jest rzeczą niebywale krępującą. Jeśli już zatem kobieta decyduje się na taki krok, robi to zazwyczaj, gdy jest w długim, stałym związku i w pełni ufa swojemu partnerowi. Seks podczas miesiączki ma to do siebie, że nie może być w pełni swobodny i spontaniczny. Trzeba poczynić pewne przygotowania do zbliżenia, jak chociażby ręcznik, aby nie zabrudzić łóżka czy kanapy i wilgotna ściereczka, która przyda się zanim trafimy pod prysznic. Oczywiście nie ulega najmniejszej wątpliwości, że kąpiel po stosunku w czasie miesiączki jest absolutnie konieczna.
Argumenty za i przeciw
W czasie miesiączki dochodzi do całkowicie naturalnego zjawiska, jakim jest złuszczanie nabłonka macicy. Wówczas kobiece narządy płciowe są znacznie bardziej narażone na ryzyko infekcji. Ponadto spada ogólna odporność organizmu. Stosunek szczególnie ten bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy niesie za sobą duże prawdopodobieństwo infekcji różnego typu. Dodatkowo kobiety, które przechodzą bolesne menstruacje, zwyczajnie nie mają ochoty na współżycie. Trzeba też pamiętać o tym, że seks może powodować bardziej obfite krwawienie.
Oczywiście, nie oznacza to, że seks w czasie miesiączki jest całkowicie zabroniony. Lekarze zwracają uwagę jedynie na kwestie higieny osobistej. Dlatego też, jak już zostało wyżej wspomniane, podejmując decyzję o współżyciu w tym czasie, należy używać prezerwatywy, nawet jeśli stosuje się antykoncepcję hormonalną. Prezerwatywa chroni (choć nigdy nie mamy stuprocentowej pewności!) nie tylko kobietę, ale również mężczyznę.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że wiele kobiet ceni sobie zbliżenia intymne w czasie okresu, o ile tylko ten nie jest bardzo bolesny. Seks rozładowuje napięcie, łagodzi nieprzyjemne skurcze i poprawia samopoczucie.
A zatem, niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie. Decydując się na seks podczas okresu, trzeba zadbać o sprawy „techniczne” (jak wyżej wspomniany ręcznik, możliwość kąpieli po stosunku etc.) i przede wszystkim decyzję tę należy przedyskutować z partnerem. Każda kobieta zna swoje ciało najlepiej i wie, na co może sobie pozwolić. Jeśli okaże się, że współżycie wiąże się ze zbyt dużym dyskomfortem, można je przerwać. Istnieje wiele innych sposobów na intymne spędzenie czasu z partnerem.
Męski punkt widzenia, czyli o tym, jak seks w czasie miesiączki postrzegają panowie
Kobiety często myślą, że kwestia „okres + seks” dotyczy wyłącznie ich i tylko one podejmują decyzje w tym zakresie. Oczywiście, nie należy godzić się na zbliżenie, jeśli nie mamy na to ochoty, ale też nie możemy naciskać na partnera, jeśli chcemy współżyć w trakcie miesiączki, zaś ten odmawia. Ma do tego pełne prawo.
Wielu mężczyzn zwyczajnie nie jest w stanie znieść widoku krwi, a ten jest nieunikniony, gdy decydujemy się na stosunek podczas miesiączki. Tego rodzaju naciski, które ostatecznie doprowadzą do zbliżenia, mogą mocno odbić się na jakości związku i późniejszych zbliżeń. Mężczyzna może doznać pewnego rodzaju blokady psychicznej i niewykluczone, że zacznie unikać seksu.
Stosunek podczas okresu może skutkować ciążą?
Dość powszechne jest twierdzenie, że „w czasie miesiączki nie można zajść w ciążę”. Prawdopodobieństwo zapłodnienia rzeczywiście jest bardzo niewielkie, ale nie oznacza to, że jest niemożliwe! Wszystko tak naprawdę zależy od cyklu miesięcznego kobiety. Jeśli miewa ona krótkie cykle, a do tego miesiączki są nieregularne, nigdy nie ma pewności, kiedy nastąpi owulacja – może się zdarzyć, że niedługo po miesiączce!
Nie zapominajmy o tym, że plemniki są w stanie „przeczekać” dość długi czas, aż zaistnieją bardziej korzystne dla nich warunki. Mogą przeżyć w ciele kobiety średnio 3 do nawet 5 dni. Ponownie zatem trzeba powtórzyć, że ogromnie ważną rolę odgrywa tu prezerwatywa – chroni zarówno przed infekcjami, jak i przed nieplanowaną ciążą.