
Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że seks jest jednym z elementów, które cementują związek dwojga ludzi. Brak udanego pożycia intymnego niejednokrotnie bywa głównym powodem rozpadu relacji partnerskich, a nawet małżeństw. Wyróżnia się kilka czynników wpływających na rozczarowanie życiem seksualnym. Jednym z nich, najbardziej oddziałującym na zaniżoną samoocenę mężczyzn, są problemy z potencją.
Zaburzenia erekcji, czyli problemy z jej osiągnięciem lub utrzymaniem przez dłuższy czas na właściwym poziomie, zaliczane są do grupy poważnych dolegliwości, które bardzo negatywnie oddziałują na psychikę mężczyzn, pozbawiając ich w krótkim czasie chęci do życia i motywacji do działania. Jakie są główne przyczyny impotencji i jak przeciwdziałać ich wystąpieniu?
Przyczyny męskiej frustracji
Przyczyny braku erekcji są zróżnicowane i mogą mieć wieloczynnikowe podłoże. Ponieważ osiągnięcie erekcji bezpośrednio wiąże się z prawidłowym funkcjonowaniem żył i tętnic (w przypadku braku zaburzeń ich pracy wzwód powinien nastąpić tuż po podnieceniu), zazwyczaj za główne przyczyny problemów z erekcją uznaje się choroby układu krwionośnego (miażdżyca, niewydolność serca, zakrzepica, zwężenie tętnic prącia). Do przyczyn występowania problemów z erekcją zalicza się również nieprawidłowości w budowie członka, wady wrodzone (brak jąder) oraz choroby układu nerwowego (stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona), które znacząco zaburzają przesyłanie impulsów z centralnego układu nerwowego do członka.
Duży wpływ na zaburzenia potencji ma również cukrzyca, w wyniku której dochodzi do zmian naczyniowych bądź uszkodzenia nerwów. Urazy wszelkiego rodzaju, tj. urazy mózgu, rdzenia kręgowego, prącia, jąder, cewki moczowej, urazy po operacji gruczołu krokowego, pęcherza moczowego to kolejna grupa przyczyn zaburzeń potencji. Częstym czynnikiem powodującym zaburzenia wytrysku pozostają także zaburzenia hormonalne. W tym przypadku zaburzenia potencji pojawiają się wówczas, gdy poziom prolaktyny produkowanej przez przysadkę mózgową znacznie przewyższa poziom testosteronu – głównego męskiego hormonu płciowego wytwarzanego w jądrach.
Ponadto problemy z erekcją mogą występować jako skutek uboczny zażywania niektórych leków (między innymi regulujących nadciśnienie tętnicze krwi, środków przeciwdepresyjnych, uspokajających, moczopędnych). Niekorzystnie na sprawność seksualną wpływa także niehigieniczny tryb życia – skupienie się głównie na pracy zawodowej, której towarzyszą ciągłe napięcie, stres i pośpiech, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, dieta uboga w składniki odżywcze oraz brak aktywności fizycznej i związana z nimi otyłość.
Przyczyny impotencji mogą mieć podłoże psychologiczne. Istotnymi czynnikami psychologicznymi wpływającym na obniżenie pociągu seksualnego są depresje, problemy w związku, brak zainteresowania partnerką, blokady psychiczne mężczyzny, które narastają wraz z każdym kolejnym niepowodzeniem – mężczyźni wizualizują w myślach obraz swej klęski i rozczarowanej partnerki, co powoduje jeszcze większy zawód samym sobą, brak chęci do działania i zmiany takiego stanu rzeczy.
Zadbaj o swoje życie erotyczne – leczenie zaburzeń erekcji
Aby poprawić jakość związku, nie można udawać, że problemy z potencją nie istnieją. Jeżeli przyczyna zaburzeń erekcji leży w psychice, dobrym pomysłem może okazać się namówienie partnera do wizyty u seksuologa, natomiast w przypadku przyczyn fizycznych u urologa lub kardiologa. Wiele dobrego w zakresie poprawy życia seksualnego partnerów może przynieść także szczera rozmowa, okazanie zrozumienia mężczyźnie i wspólne szukanie najlepszego sposobu na rozwiązanie problemów z erekcją.
Czasami warto skorzystać ze środków farmakologicznych. Najbardziej rozpowszechnionym i najchętniej wybieranym są tabletki na potencje, od których większość mężczyzn zaczyna walkę z zaburzeniami erekcji. Na początek warto sięgnąć po leki na potencje bez recepty jak np. Erekton Ultra Fast SHOT, który dzięki doskonale dobranym składnikom pomaga utrzymać i podnieść sprawność fizyczną oraz seksualną mężczyzny, pozytywnie wpływając na jego samopoczucie i równowagę emocjonalną. Nie wolno jednak zapominać o tym, że w zdecydowanej większości przypadków najlepsze rezultaty w zakresie niwelowania zaburzeń erekcji przynosi zwiększona stymulacja seksualna, dłuższa gra wstępna, ograniczenie używek, zmiana stylu życia lub ćwiczenie mięśni miednicy.
Coraz więcej seksuologów poleca stosowanie akupresury polegającej na uciskaniu określonych punktów na stopach (punkty odpowiadające za erekcję znajdują się na piętach) oraz biczy wodnych (należy je stosować na podbrzusze lub delikatnie na jądra).