Zadbaj o całościową regenerację swojego ciała! (cz. 2)

Weronika Kozak (coach):

W poprzednim artykule pisałam o obszarach, o które należy zadbać, jeśli chce się doświadczyć całościowej regeneracji ciała. Dzisiaj przedstawiam kolejne obszary.

Obszar 3 – RUCH

Nasze ciało jest stworzone do ruchu. Przestaje się ruszać dopiero po śmierci. Więc jeśli wydaje Ci się, że Ty po prostu nie lubisz się ruszać, to znak, że nie znalazłaś jeszcze formy ruchu odpowiedniej dla siebie. To dobry czas, żeby podjąć decyzję o znalezieniu takiej fizycznej aktywności, która będzie dawała przyjemność Twojemu ciału, odprężenie umysłowi i odreagowaniu stresu. A dzisiejszy świat oferuje nam mnóstwo możliwości, zarówno tych bezkosztowych jak i wysokobudżetowych.

Pomocne mogą być dla Ciebie następujące pytania:

  • Wolisz aktywność w pojedynkę (np. pływanie) czy zespołową (np. siatkówka)?
  • Wolisz ćwiczyć sama w domu (np. treningu z internetu) czy wyjść na zorganizowane zajęcia (np. aerobik)?
  • Chcesz aktywność na dworze (np. bieganie) czy w pomieszczeniu (np. taniec)?
  • Jak duże znaczenie ma dla Ciebie kontakt z naturą (jeśli duże to np. jazda na rowerze po lesie, jeśli żadne to np. siłownia)?
  • Wolisz aktywności dające mocny wycisk (np. spinning czyli trening rowerowy) czy coś spokojnego (np. długie spacery z psem)?
  • Jakie finanse chcesz zainwestować (np. jazda na nartach vs. nordic walking)?
  • Jakie sporty są dla Ciebie dostępne podczas urlopu (np. żeglowanie), a jakie na codzień (np. joga)?

Próbuj, eksperymentuj i wybieraj to, co dla Ciebie najlepsze. Uważaj: to co modne, nie zawsze musi być akurat dla Ciebie najlepsze. Wybieraj mądrze.

Obszar 4 – ODPOCZYWANIE

Codzienne życie wymaga od nas dużych nakładów energii. Zużywamy je na nasze codzienne zajęcia, pracę, kontakty z ludźmi. Czasem nie jesteśmy w stanie podołać obowiązkom, czujemy się zmęczeni, napięci, zestresowani, nierzadko wypaleni. Dlatego tak ważna jest dbałość o regularny odpoczynek w rytmie dobowym, tygodniowym, rocznym, aby starczyło nam energii życiowej na całe życie.

Odpoczynek w rytmie dobowym to przede wszystkim sen. Co najmniej 7 godzin. Najlepiej położyć się przed godziną 23. Sypialnia powinna być miejscem wypoczynku, dlatego też telewizory, komputery i inne urządzenia stymulujące nasz umysł nie są tu mile widziane. Przed snem dobrze jest wyciszyć się, wywietrzyć pokój.

W ciągu dnia następuje dołek energetyczny, kiedy to nasz umysł broni się przed dopływem nowych informacji. Zamiast pić kawę i zmuszać się do pracy siłą woli, lepiej dać sobie chwilę wytchnienia (napić się, zjeść, wywietrzyć pokój).

Umysł potrzebuje również regularnego odpoczynku, “zresetowania się” optymalnie co 2h przez 10 minut.
Odpoczynek w rytmie tygodniowym to przede wszystkim dobra regeneracja w weekend, aktywność fizyczna, czas z bliskimi.

Co jakiś czas potrzebujemy większych dawek odpoczynku, czyli urlopu. Idealne byłyby trzy tygodnie, żeby organizm przestawił się w tryb wypoczynku. Aktywne formy wypoczywania są niezwykle cenne – umożliwiają odreagowywanie stresu, gdyż mięśnie na skutek intensywnego ruchu wydzielają endorfiny, bezcenne substancje umożliwiające głębokie odprężenie i regenerację.

Mamy 100% energii dobowej, miesięczne, rocznej. Nie więcej, nie mniej. Jeśli zużyjemy ją wcześniej, a nie zadbamy o jej odbudowanie, organizm odmówi nam współpracy.

Obszar 5 – OBECNOŚĆ

Nasz umysł ma tendencję do rozpamiętywania przeszłości oraz do uciekania w przyszłość. Zabiera nam to dużo energii. Zmywam naczynia, a myślę o kawie, którą potem wypiję. Piję kawę, a myślę o odebraniu dziecka od koleżanki. Odbieram dziecko, a myślę o … To tak, jakbym niczego nie robiła, jakbym w ogóle nie żyła.
Nasze życie zawsze toczy się w danej chwili, tu i teraz. Obecność to koncentrowanie się w pełni na tym, co w danej chwili robimy i unikanie wszystkiego, co nas rozprasza, włączając nasze własne myśli i obrazy produkowane przez nasz umysł.

Proponuję Ci następujące praktykowanie obecności: niezależnie od tego, co robisz: zmywasz, gotujesz, sprzątasz, czytasz etc. podejmij decyzję, żeby wykonać tę czynność z pełną koncentracją. Tak, jakby to była jedyna i najważniejsza rzecz na świecie. W trakcie wykonywania tej czynności zauważaj, co pojawia się w Twojej świadomości (myśli, obrazy, uczucia). Zauważywszy cokolwiek kieruj uwagę z powrotem na wykonywaną czynność, aż do jej zakończenia.

Obszar 6 – ODPUSZCZANIE

Odpuszczanie to umiejętność mówienia: nie, nie mogę, nie dam rady, wystarczy, dosyć, nie chcę. To rezygnowanie z tego, co jest zbyt trudne. Musimy nauczyć się odmawiać i odpuszczać bitwy nie do wygrania po to, żeby wygrać wojnę. To forma mądrego i długoterminowego opiekowania się sobą.

Regeneracja naszego organizmu w różnych obszarach powinna stać się naszą codziennością, którą wykonujemy automatycznie, niejako bez wysiłku. A gdy ta dbałość umknie nam w wirze różnych zajęć i obowiązków, zawsze możemy do niej wrócić, gdyż mając kontakt z potrzebami własnego ciała wiemy, czego mu brakuje i jak najlepiej możemy się o nie w danym momencie zatroszczyć.

Życzę Ci bogatego eksperymentowania oraz mądrych i zgodnych z Tobą wyborów.

294

Tylko u nas!

  • Czas wolny

    W Twoim domu wciąż jest bałagan? Sprawdź, jak stać się perfekcyjną gospodynią!

    Już dziś poznaj triki, które pomogą ci w utrzymaniu porządku

    czytaj więcej
  • Ciekawostki

    Gluten – czym jest i na czym polega dieta bezglutenowa?

    Czym jest celiakia, wyjaśnia nasz dietetyk. Przeczytaj koniecznie!

    czytaj więcej
  • Fitness

    Fitness w domu – w jakie sprzęty warto się zaopatrzyć?

    Sprawdź w jakie sprzęty warto się zaopatrzyć podejmując ćwiczenia w domu.

    czytaj więcej

Dodaj komentarz