
Kłopoty z pamięcią najczęściej kojarzymy z przypadłością osób starszych. Ale czy zaniki pamięci aby na pewno dotyczą wyłącznie ludzi w słusznym wieku? Jak się okazuje, obecnie coraz więcej młodych ludzi rozpoznaje u siebie problemy z koncentracją i pamięcią. Aby temu zapobiegać, warto po prostu zadbać o swoją pamięć. Nie jest to ani trudne, ani czasochłonne – poznaj najlepsze sposoby na poprawę pamięci i trening mózgu. Zachowaj najpiękniejsze wspomnienia na dłużej!
Kluczowa jest właściwa dieta
Z pewnością wiesz, że odpowiednie nawyki żywieniowe oraz to, co jemy na co dzień, ma potężny wpływ na kondycję naszego organizmu. Chcąc dobrze odżywiać mózg, musisz spożywać posiłki średnio co 3 – 4 godziny dbając o to, by były one bogate w węglowodany, cenne źródło energii dla jego pracy. Najzdrowsze będą węglowodany złożone, które znajdziesz m.in. w kaszach, płatkach owsianych, brązowym ryżu czy pieczywie i makaronie razowym. Regularne posiłki pomogą natomiast utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi, co również ma znaczenie, jeśli chodzi o zaburzenia pamięci czy kłopoty z koncentracją.
Równie cenne dla mózgu jest białko – to ono odpowiada za regenerację komórek nerwowych, co oznacza, iż ryby, chude mięso czy twaróg są produktami mile widzianymi w Twoim jadłospisie. Spore znaczenie, jeśli chodzi o dobre funkcjonowanie mózgu, mają kwasy omega-3. Dostarczaj je pod postacią tłustej, morskiej ryby czy dodatków, takich jak olej rzepakowy i oliwa z oliwek. Zapobiegnie to schorzeniom układu nerwowego i wspomoże pracę mózgu.
Dostarczaj witamin i minerałów
Poprawa pamięci jest możliwa również dzięki dostarczaniu organizmowi najważniejszych witamin i minerałów. Co jest dobre na pamięć i koncentrację? Na uwadze miej przede wszystkim witaminę B1 i witaminę B6, które przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania układu nerwowego. Ich niedobór może przejawiać się trudnościami z zapamiętywaniem i koncentracją oraz ogólnym osłabieniem pamięci.
Jeśli chodzi o minerały, do niezbędnych składników dla Twojego mózgu należą: magnez, wapń, cynk, potas czy żelazo – to cenne antyoksydanty chroniące układ nerwowe przed działaniem wolnych rodników, wspomagające koncentrację, łagodzące stres i napięcie oraz wspomagające dotlenienie mózgu.
Pamiętaj o ćwiczeniach – trening mózgu obowiązkowy!
Kluczowe znaczenie dla pracy i funkcjonowania mózgu ma regularny trening. Myśląc o ćwiczeniach, najczęściej bierzemy pod uwagę wyłącznie ćwiczenia fizyczne, które mają polepszyć kondycję i wygląd. Nie zapominaj jednak, że ćwiczenia na pamięć i koncentrację są niezwykle istotne. Jak ćwiczyć pamięć? Zadbaj przede wszystkim o właściwą koncentrację – możesz to robić podczas codziennych czynności, skupiając się wyłącznie na pojedynczych czynnościach i wykonywaniu ich z należytą uwagą.
Ważne jest odprężenie mózgu, któremu sprzyjają wszelkie techniki medytacyjne – będąc spokojnym, zrelaksowanym o wiele łatwiej przypomnisz sobie wszystkie niezbędne informacje, bez niepotrzebnego stresu i komplikacji. Wykorzystaj również wszelkie ćwiczenia na pamięć, dostępne chociażby w Internecie – niech poświęcenie uwagi Twojej pamięci stanie się niemalże nawykiem.
Skorzystaj z suplementów
Tabletki na pamięć, niezależnie od ich postaci, także pomogą Ci zachować odpowiednią kondycję mózgu. Pamiętaj natomiast, że suplementy nie mogą zastąpić odpowiedniej diety i regularnych ćwiczeń. Wybieraj sprawdzone i bezpieczne leki na pamięć, takie jak Gold Vit. Odpowiednio dobrane składniki pomogą dostarczyć Twojemu organizmowi odpowiednich witamin i minerałów, a tym samym będą wspierać pamięć i koncentrację.