Zapalenie pęcherza moczowego – jak się go ustrzec i jak sobie z nim radzić?

Zapalenie pęcherza moczowego – na samą myśl o nim wiele kobiet drży! Już na wstępie mowa o kobietach, bowiem to właśnie one najczęściej cierpią na tę nieprzyjemną dolegliwość. Niemniej, mężczyźni w niniejszym artykule nie zostaną pominięci, gdyż w ich przypadku zapalenie pęcherza może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Czym jest zapalenie pęcherza? Jak mu zapobiegać, jak leczyć, gdy już nas dopadnie?

Zapalenie pęcherza – kobiety kontra mężczyźni

Przypadłość ta doskwiera znacznie częściej kobietom niż mężczyznom. Co więcej, nie jest żadną tajemnicą przyczyna takiego stanu rzeczy. „Winowajcą” jest po prostu budowa kobiecego ciała. Przez to, że cewka moczowa kobiet jest krótka i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ujścia pochwy oraz odbytu, rozmaite drobnoustroje wywołujące zapalenie mają stosunkowo swobodny dostęp do dróg moczowych.

Ale nie do końca jest tak, że w przypadku zapalenia pęcherza mężczyźni „stoją na wygranej pozycji”. Choć nie chorują tak często jak kobiety, zapalenie pęcherza skutkować może u nich bardzo poważnymi powikłaniami. Niejednokrotnie bywa ono związane z przerostem gruczołu krokowego. W związku z tym panowie, którzy podejrzewają u siebie zapalenie pęcherza, koniecznie powinni natychmiast udać się do lekarza w celu wykluczenia lub też potwierdzenia dolegliwości i podjęcia ewentualnego leczenia.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Jeśli chodzi o zapalenie pęcherza objawy są raczej dość jednoznaczne. Osoba cierpiąca na zapalenie pęcherza odczuwa najczęściej silne parcie na pęcherz (nawet, jeśli aktualnie nic nie piła i teoretycznie powinien być pusty). Oddawaniu moczu towarzyszą zazwyczaj uczucie pieczenia, a nawet duży ból. Kolejne objawy zapalenia pęcherza to krwiomocz oraz częstomocz. Sam mocz może też mieć nieprzyjemny zapach.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Przyczyn jest bardzo wiele, począwszy od wrodzonych wad układu moczowego, po przypadkowe przeziębienie pęcherza. Ale po kolei.

Za wywołanie zapalenia pęcherza moczowego najczęściej odpowiedzialna jest bakteria o nazwie pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), a także inne bakterie jelitowe. Jeśli dostaną się do cewki moczowej, a następnie do pęcherza, namnażają się w szybkim tempie i wywołują stan zapalny.

Przeniesienie bakterii może nastąpić zarówno wskutek nieprawidłowego wycierania miejsc intymnych, jak i również podczas kontaktu seksualnego. Jeśli dodatkowo w wyniku zbliżenia błona śluzowa cewki moczowej zostanie otarta, bakterie mają bardzo ułatwione zadanie.

Zapalenie pęcherza moczowego bardzo często atakuje w okresie letnim. Przeziębiony pęcherz, z powodu ciągłego przebywania w mokrym stroju kąpielowym, czy siadania bezpośrednio na piasku, trawie, kamieniu (bo wydaje się nam, że przecież jest ciepło), bardzo szybko da o sobie znać.

Jeśli chodzi o zapalenie pęcherza przyczyny mogą tkwić także w: nieodpowiedniej higienie miejsc intymnych, przegrzewaniu miejsc intymnych (bakterie mają wówczas wprost idealne warunki do namnażania), niewłaściwym korzystaniu z publicznych toalet, a nawet w źle dobranych kosmetykach. Na zapalenie bardziej narażone są kobiety w ciąży, chorujące na cukrzycę, stosujące doustne środki antykoncepcyjne.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Pieczenie pęcherza i inne wyżej wymienione dolegliwości to nic przyjemnego. Warto poznać kilka naprawdę prostych wskazówek na temat tego, jak ustrzec się zapalenia pęcherza.

Po pierwsze, warto pić dużo płynów (co najmniej 2 litry dziennie), bo dzięki temu pęcherz i cewka moczowa będą płukane, a bakterie nie będą miały możliwości osiedlać się i mnożyć. W żadnym wypadku nie powinno się wstrzymywać oddawania moczu. Kolejna kwestia to wspomniana już higiena osobista. Kobiety powinny podmywać się czystą wodą dwa razy dziennie – zawsze od cewki moczowej w stronę odbytu (aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu).

Podczas wycierania miejsc intymnych obowiązuje dokładnie taka sama zasada – od cewki moczowej w stronę odbytu. Należy zachować ostrożność w czasie korzystania z publicznych toalet. W miarę możliwości nie siadać na nich lub używać jednorazowych podkładek. Po kontakcie seksualnym trzeba się umyć, aby usunąć drobnoustroje.

Warto sięgnąć również po kapsułki Żurawina Uro-Complex, które zawierają ekstrakt z:

Żurawina Uro Complex

Dzięki takiemu składowi, preparat ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu moczowego. Wystarczy przyjmować regularnie jedną kapsułkę dziennie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z pęcherzem.

Jest to preparat, który szczególnie poleca się osobom często zapadającym na zapalenie pęcherza moczowego, korzystającym z publicznych toalet czy pryszniców, saun, basenów i innych tego typu miejsc, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z pęcherzem wzrasta. Powinny po niego sięgnąć również osoby (zwłaszcza kobiety!), które pozostają aktywne seksualnie.

Jak leczyć zapalenie pęcherza?

W przypadku takiej dolegliwości jak zapalenie pęcherza leczenie warto skonsultować z lekarzem. Szczególnie częste zapalenie pęcherza, choć nie musi oznaczać poważnych kłopotów, powinno skłonić do wizyty u specjalisty i wykonania podstawowych badań takich jak badanie ogólne moczu i posiew moczu.

Kiedy dopadnie nas zapalenie pęcherza, domowe sposoby także mogą okazać się bardzo pomocne i niewykluczone, że dzięki nim uda się uniknąć długotrwałej antybiotykoterapii. Absolutną podstawą jest picie dużej ilości płynów w ciągu dnia. Im więcej, tym lepiej, bo częste oddawanie moczu pozwoli na szybkie wypłukanie bakterii.

Warto pić nie tylko wodę, ale soki i kompoty, które posiadają dużo witaminy C. Dzięki zakwaszeniu moczu bakterie nie mogą się rozwijać. Ponownie, warto sięgnąć tu po kapsułki Żurawina Uro-Complex i po owoce (lub soki) żurawiny, granatu, czarnej porzeczki.

Jeszcze inne sprawdzone sposoby na zapalenie pęcherza to wygrzewanie się (okolice podbrzusza można dodatkowo rozgrzać ciepłym okładem) i picie ziołowych naparów (bratek, rumianek, pokrzywa, czystek), które mają działanie moczopędne. Trzeba ograniczyć seks, a najlepiej zrezygnować z niego przez pierwsze kilka dni, kiedy zapalenie pęcherza najbardziej daje się we znaki. W innym przypadku czas leczenia może się znacznie wydłużyć, bo ciągle będzie dochodziło o przenoszenia drobnoustrojów.

307

Tylko u nas!

  • Styl życia

    Zespół napięcia przedmiesiączkowego – czy można go ujarzmić?

    Zespół napięcia przedmiesiączkowego - zobacz, jak możesz z nim walczyć!

    czytaj więcej
  • Fitness

    Najlepsze ćwiczenia na boczki – wyglądaj pięknie w kostiumie!

    Spal tłuszczyk przed urlopem!

    czytaj więcej
  • Styl życia

    Eliksir młodości – olej z wiesiołka i biotyna

    Poznaj sposób na młodość!

    czytaj więcej

3 komentarzy na “Eliksir młodości – olej z wiesiołka i biotyna

  1. monna roxa
  2. jupisi

Dodaj komentarz