
Wielu mężczyzn zmaga się z problemami z erekcją, a niewielka ich część decyduje się zgłosić ten problem lekarzowi. Trudno poradzić sobie z tym kłopotem bez specjalistycznej pomocy, ale można sobie pomóc wzbogaconą o pewne zioła dietą.
Problemy z erekcją dotykają około 10 proc. mężczyzn na świecie, niestety tylko garstka z nich decyduje się skorzystać z pomocy lekarskiej. Większość próbuje radzić sobie na własną rękę. Głównym powodem takiego zachowania jest wstyd. Co więcej, panowie odczuwają go nie tylko w kontakcie ze specjalistą, ale także swoją partnerką. I niestety, w ten sposób wpływają negatywnie na jej samopoczucie. Źródła problemów ukochanego, kobieta zaczyna bowiem szukać w swojej nieatrakcyjności. Sposobów na kłopoty z obniżonym libido szukano już w czasach starożytnych. Stosowano wtedy zioła i napary, które miały za zadanie podwyższyć popęd płciowy. Tego rodzaju substancje – głównie pochodzenia roślinnego – mają zazwyczaj wpływ na ilość hormonów płciowych, co powoduje, że wzmagają pragnienie seksualne, oddziałując jednocześnie na wiele innych aspektów życia człowieka. Zioła i napary mogą też mieć wpływ na odczucia wzrokowe, zapachowe, zaś podane w sposób dożylny mogą wywołać rozszerzenie naczyń krwionośnych, co z kolei ułatwia dopływ krwi do narządów płciowych.
Niektóre związki mają także wpływ na syntezę tlenku azotu, powodują rozluźnienie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, poprawiając ukrwienie ciał jamistych penisa. Niektóre zioła działają też adaptogennie, co oznacza, że zwiększają odporność na np. stres czy niepowodzenia.
Obniżone libido i problemy z erekcją u mężczyzn to problemy, które mogą mieć różnorodne podłoże. Niekoniecznie ma to związek tylko i wyłącznie z wiekiem i obniżeniem sprawności seksualnej, bardzo często to po prostu efekt zmęczenia, dużego stresu, kłopotów ze snem itd. Choć oczywiście w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy psychologa, wyjechać na urlop i zmienić tryb życia, to są tez metody doraźne, by nieco poratować pożycie seksualne i nie czekać na efekty długotrwałej terapii. Już w czasach starożytnych używano różnego typu ziół do tego, by poprawiać stan libido. Są to zwykle rośliny, które wykazują wpływ na ilość hormonów, ale też wywołują różne wrażenia wzrokowe i zapachowe, rozszerzają naczynia krwionośne, rozluźniają mięśnie itd. Przy tym niektóre z tych afrodyzjaków działają odstresowująco, co sprzyja walce z przyczyną, a nie skutkiem problemów z libido czy erekcją. Rzecz jasna warto przy tym przypomnieć, że takie zioła będą skutkowały w zależności właśnie od przyczyn kłopotów z tą sferą. Dzieli się je na dwie grupy: czynniki psychogenne i organiczne. Psychogenne wymieniono powyżej, są wśród nich jeszcze lęki przed zbliżeniem seksualnym, wynikające z obaw o spłodzenie potomstwa czy zarażanie się choroba weneryczną, zaburzenia samooceny itd. Czynniki organiczne to przede wszystkim: skutki działania leków psychotropowych i przeciw nadciśnieniu, problemami z hormonami i systemem nerwowym, zabiegami wykonanymi w obrębie krocza, paleniem papierosów i nadużywaniem alkoholu, różnymi chorobami, m.in. cukrzycą, chorobami serca, stwardnieniem rozsianym itd.
Zanim dojdziemy do wniosku, że zaburzenie ma charakter długotrwały, warto spróbować nieco poprawić swoje możliwości przez: podejmowanie prób stosunków, co aktywizuje naczynia prącia i może już pomóc przy kolejnych razach, zdrowe odżywianie, rezygnację z alkoholu i papierosów, zwiększenie aktywności fizycznej, rozmowę z partnerką czy partnerem seksualnym, ogólną poprawę relacji w związku, trening mięśni kegla (np. przez wstrzymywanie moczu), wizytę u lekarzy (m.in. u urologa i psychologa).
Warto jednak mieć świadomość, że przyczyny zmniejszonego popędu seksualnego nie muszą być aż tak niepokojące. Problemy z libido występują bowiem często przy przeziębieniu, które wpływa na osłabienie i zmęczenie naszego organizmu. Poza tym, warto prowadzić życie seksualne na miarę swoich możliwości. Taka aktywność na bowiem bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie naczyń krwionośnych penisa.
Ale warto też sięgnąć po znane od zarania dziejów naturalne wspomagacze popędu seksualnego. Jest ich mnóstwo. Naturalnymi afrodyzjakami są m.in.
- truskawki,
- awokado,
- czekolada,
- jajka,
- kawior,
- małże,
- miód,
- włoskie orzechy,
- ostrygi,
- por,
- wszelkiego typu ryby,
- sery kozie,
- suszone owoce,
- szparagi,
- dziczyzna i befsztyki,
- chili,
- chrzan,
- cynamon,
- czosnek,
- zupa cebulowa,
- gałka muszkatołowa,
- imbir,
- kardamon,
- cząber,
- pieprz,
- pieprz kajeński,
- wanilia,
- kapary,
- kawa,
- kakao,
- szampan,
- kozie mleko,
- koktajle alkoholowe na bazie mleka,
- lubczyk,
- żeń-szeń,
- miłorzęb,
- lotos.
Najlepiej jednak działają zioła, a wśród nich:
- buzdyganek ziemny (który zawiera saponozydy steroidowe pomagające w osiągnięciu erekcji i zwiększające wrażenia seksualne, podnosi tez poziom testosteronu i poprawia spermatogenezę),
- korzeń maki (bogaty w cynk, różne witaminy i kwasy tłuszczowe oraz argininę, pomaga osiągnąć wzwód, podnosi libido, a oprócz tego pomaga w produkcji spermy i aktywizuje plemniki, działa też stymulująco na umysł, więc jest dobry również dla kobiet),
- owies zwyczajny (dawniej wykorzystywany jako środek uspokajający, kojący bezsenność. Substancja aktywizuje testosteron, dzięki czemu rośnie libido),
- kozieradka (która działa zbawiennie w okresach słabości fizycznej i psychicznej, podnosi poziom testosteronu, ale też zapobiega zapaleniom błony przewodu pokarmowego i stanom zapalnym skóry. Według niektórych badań, kozieradkę cechuje także działanie anaboliczne, co przyczynia się do zwiększa poziom testosteronu), guarana (która działa pobudzająco, co wpływa też na erekcję),
- cynk (ma zasadniczy wpływ na płodność, utrzymuje dobre stężenie testosteronu. Poza tym, jest konieczny do zapewnienia właściwej pracy układu immunologicznego, a także narządu wzroku).
Ziół pomagających na kłopoty ze wzwodem jest wiele, aby osiągnąć najbardziej optymalne rezultaty, dobrze zastosować suplementy, które gromadzą wiele wymienionych wyżej właściwości, np. Erekton®, który ma w sobie mnóstwo składników aktywnych. Spróbuj i pobudź swoją sferę seksualną.