
Depresja jest poważną chorobą, która ma swoje podłoże w naszej psychice. Charakteryzuje się zaburzeniami nastroju, objawia się stanami lękowymi. Przyczyny depresji nie są jeszcze do końca poznane. Coraz częściej spotykamy się również z depresją dwubiegunową. Jest to zaburzenie afektywne dwubiegunowe lub choroba maniakalno-depresyjna.
Czy mam depresję?
Główne i najczęściej rozpoznawalne objawy depresji to stopniowa utrata radości z życia, nieumiejętność cieszenia się z rzeczy, które do tej pory sprawiały nam przyjemność, brak chęci do jakiegokolwiek działania, smutek oraz częsty płacz, narastające poczucie chęci utraty życia.
Objawy depresji dwubiegunowej są podobne do objawów depresji. Jest to zaburzenie nastroju charakteryzujące się pojawieniem się epizodów maniakalnych lub hipomaniakalnych. Epizod maniakalny cechuje się wzmożoną aktywnością i nadwrażliwością na dźwięki, zaś epizod hipomaniakalny łagodnym podwyższeniem nastroju lub drażliwości. Jeśli któryś z wyżej wymienionych objawów zauważasz u siebie, możliwe że depresja dopadła również i Ciebie.
Rozpoznanie depresji przez specjalistów opiera się na tzw. modelu biopsychospołecznym. Jako przyczyny depresji uwzględnia on: czynniki biologiczne, czynniki psychologiczne oraz czynniki społeczno-kulturowe. Podczas przebiegu depresji występują też mniej typowe dla tej choroby czynniki, które często utrudniają jej rozpoznanie.
Jak walczyć z depresją?
Depresja jest chorobą którą można i należy leczyć. Jej objawy mogą mieć charakter przewlekły lub nawracający. Obecnie stosuje się coraz lepsze metody terapii i czasem odbywa się ona bez konieczności leczenia farmakologicznego, ale są przypadki kiedy konieczne jest wdrożenie takiego leczenia. Wtedy lekarz dobiera odpowiednie leki na depresję – antydepresanty, zwykle są to tabletki na depresję. Na rynku dostępne są również zioła na depresję bez recepty, od których warto zacząć, bo być może okażą się one wystarczające. Warto sięgnąć po taki preparat jak Melisa Premium. Zawiera w składzie ekstrakt melisy, który działa relaksująco, obniża napięcie i pomaga utrzymać pozytywny nastrój. Ponadto zawiera witaminę B1 (wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego) oraz kwas pantotenowy (redukuje uczucie zmęczenia).
Zapewne zadajesz sobie wiele pytań, między innymi to, jak sobie radzić z depresją? Jak leczyć depresję? Radzenie sobie z depresją, jeśli nie jest ona zaawansowana, jest możliwe bez pomocy specjalisty. Po pierwsze warto pozostać aktywnym, bowiem aktywność w fantastyczny sposób pozwala wyrzucić z siebie złe myśli, a ponadto wspomaga uwalnianie się endorfin, które zwane są nie bez powodu hormonami szczęścia. Należy dużo odpoczywać, aby pozyskać energię do walki z depresją. Ćwiczenia wyciszające mogą Ci w tym pomóc.
Jeśli nie masz własnego hobby, czegoś, na czym możesz skupić swoje myśli i choć na chwilę odciąć się od problemów dnia codziennego, koniecznie go poszukaj. Ale nie traktuj tego jak kolejnego przykrego obowiązku, ale jak świetną przygodę. Już samo poszukiwanie pasji może być wspaniałym doświadczeniem, dzięki któremu otworzysz się na nowe doznania i poszerzysz horyzonty.
Wyrażaj swoje emocje. To bardzo ważne! Ludzie, którzy unikają rozmowy i tłumią wszelakie emocje w sobie, są bardziej podatni na depresję, natomiast rozmowa, płacz na ramieniu bliskiej osoby pozwoli Ci stopniowo pozbyć się negatywnych uczuć oraz myśli. Uwierz w siebie – to najważniejsza rzecz, jaką musisz zrobić.
Jak pomóc osobie z depresją?
Przede wszystkim bądź. Taka osoba potrzebuje ogromnego wsparcia. Już sama świadomość tego, że bliska osoba po prostu jest w tych okropnych chwilach, chce słuchać i chce wesprzeć, jest bardzo ważna. Mały gest – miły sms czy nawet przygotowanie czegoś, co bliska Ci lubi, to dla niej promyczek słońca pomagający wyjść z ciemności depresji. Ważne jest również, aby nie oceniać, nie krytykować i nie porównywać do nikogo innego, bowiem może to znacznie zmniejszyć poczucie własnej wartości i doprowadzić do sytuacji, w której depresja zacznie się pogłębiać.